2021-22 Basketball Class & District Assignments

Below are the Class & District assignments for the area’s basketball teams.

200+ WINTER SPORTS PREVIEWS – CLICK HERE

BOYS

GIRLS

Class 6 District 5 Class 6 District 5
Carthage Carthage
Central (Springfield) Central (Springfield)
Joplin Joplin
Kickapoo Kickapoo
Lebanon Lebanon
Nixa Nixa
Ozark Ozark
Republic Republic
Class 6 District 2 Class 6 District 2
Christian Brothers College Eureka
Eureka Kirkwood
Kirkwood Lafayette (Wildwood)
Lafayette (Wildwood) Marquette
Marquette Parkway South
Parkway South Parkway West
Parkway West St. Joseph’s Academy
Waynesville Waynesville
Classs 5 District 5 Class 5 District 5
Branson Branson
Camdenton Camdenton
Glendale Glendale
Marshfield Marshfield
Rolla Rolla
Springfield Catholic Union
Union West Plains
West Plains
Class 5 District 6 Class 5 District 6
Bolivar Bolivar
Carl Junction Carl Junction
Hillcrest Hillcrest
McDonald County McDonald County
Neosho Neosho
Parkview Parkview
Webb City Webb City
Willard Willard
Class 4 District 10 Class 4 District 10
Buffalo Buffalo
California California
Eldon Eldon
Fair Grove Fair Grove
Osage Osage
Versailles Springfield Catholic
Versailles
Class 4 District 11 Class 4 District 11
Ava Ava
Forsyth Forsyth
Hollister Hollister
Logan-Rogersville Logan-Rogersville
Mountain Grove Mountain Grove
Reeds Spring Reeds Spring
Willow Springs Willow Springs
Class 4 District 12 Class 4 District 12
Aurora Aurora
Cassville Cassville
East Newton East Newton
Lamar Lamar
Monett Monett
Mt. Vernon Mt. Vernon
Seneca Seneca
Class 4 District 13 Class 4 District 13
Barstow Clinton
Clinton Harrisonville
Harrisonville Knob Noster
Knob Noster Nevada
Nevada Notre Dame de Sion
Pleasant Hill Pleasant Hill
Class 3 District 10 Class 3 District 10
Hartville Hartville
Houston Houston
Liberty (Mountain View) Liberty (Mountain View)
Licking Licking
Mansfield Mansfield
Thayer Thayer
Class 3 District 11 Class 3 District 11
Conway Conway
Greenwood Pleasant Hope
Pleasant Hope Skyline
Skyline Sparta
Sparta Spokane
Spokane Strafford
Strafford
Class 3 District 12 Class 3 District 12
Ash Grove Ash Grove
Clever Clever
Diamond Diamond
Pierce City Pierce City
Sarcoxie Sarcoxie
Southwest (Washburn) Southwest (Washburn)
Class 3 District 13 Class 3 District 13
Adrian Adrian
Butler Butler
El Dorado Springs El Dorado Springs
Holden Holden
Sherwood Sherwood
Stockton Stockton
Class 2 District 2 Class 2 District 2
District 2 Alton
Alton Couch
Couch East Carter
East Carter Ellington
Ellington Summersville
Summersville Van Buren
Van Buren
Winona
Class 2 District 9 Class 2 District 9
Crocker Crocker
Eugene Eugene
Laquey Laquey
Newburg Newburg
Richland Richland
Stoutland Stoutland
Vienna Vienna
Class 2 District 10 Class 2 District 10
Bakersfield Bakersfield
Cabool Cabool
Dora Dora
Gainesville Gainesville
Norwood Norwood
Plato Plato
Seymour Seymour
Class 2 District 11 Class 2 District 11
Billings Billings
Blue Eye Blue Eye
Bradleyville Bradleyville
Crane Crane
Fordland Fordland
Galena Galena
New Covenant Greenwood
New Covenant
Class 2 District 12 Class 2 District 12
College Heights Christian College Heights Christian
Marionville Marionville
Miller Miller
Purdy Purdy
Verona Verona
Wheaton Wheaton
Class 2 District 13 Class 2 District 13
Greenfield Greenfield
Jasper Jasper
Liberal Liberal
Marion C. Early Marion C. Early
Osceola Osceola
Weaubleau Weaubleau
Class 1 District 4 Class 1 District 4
Chadwick Chadwick
Exeter Exeter
Hurley Hurley
Lutie Niangua
Niangua School of the Ozarks
School of the Ozarks
Class 1 District 5 Class 1 District 5
Bronaugh Bronaugh
Everton Everton
Golden City Golden City
Lockwood Lockwood
McAuley Catholic McAuley Catholic
Sheldon Sheldon
Thomas Jefferson Thomas Jefferson
Class 1 District 7 Class 1 District 7
Dadeville Dadeville
Fair Play Fair Play
Halfway Halfway
Hermitage Hermitage
Humansville Humansville
Walnut Grove Walnut Grove
Wheatland Wheatland

Related Posts

Loading...