2018 Pierce City Hillbilly Relays Results

Boys

Event 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Tie
4X800 m Relay Sparta NCA Marionville Wheaton Sarcoxie Mt. Vernon
Time 09:03.4 09:13.9 09:15.2 09:26.8 09:26.8 09:30.5
110 m Hurdles Clever Pierce City Pierce City Southwest Sarcoxie Lamar
Name Watson Sagehorn O’Hara Skannel Heckmaster Gwenn
Mark 16.94 17.09 17.78 18.55 18.59 19.16
100 m Dash Mt. Vernon Sarcoxie Spokane Greenwood Marvionville Sparta Sarcoxie
Name Motameer Comerford Eddings Sharp Ellison for 6th
Mark 11.29 11.37 11.63 11.65 11.75 11.81 Bass
4X200 m Relay Marionville Pierce City Lamar Sarcoxie Mt. Vernon Purdy
Time 01:36.9 01:37.4 01:41.3 01:41.6 01:42.5 01:44.7
1600 m Run Chadwick Wheaton Sarcoxie Sarcoxie Wheaton McAuley
Name Smith Shawn Middleton Graft Smith Blanchette
Mark 04:40.4 04:41.7 04:47.7 04:51.4 04:57.5 04:59.6
4X100 m Relay Marionville Sarcoxie Mt. Vernon Pierce City Lamar Purdy
Time 45.69 46.22 46.43 47 49.09 49.84
400 m Run Sparta Sarcoxie Pierce City Spokane Purdy Mt. Vernon
Name Ellison Guccione Abramovitz Eddings Erwig Reed
Mark 52.34 52.78 54.69 54.89 55.94 57.38
300 m Hurdles Pierce City Marionville Spokane Pierce City Southwest Mt. Vernon
Name O’Hara Goodman Bray Thompson Skannel Gilmore
Mark 45.78 46 47.53 48.63 48.9 49.14
800 m Run Wheaton Sarcoxie Spokane Marionville Greenwood Everton
Name Lowry Shawn Lavato Stanton Harbor Smith
Mark 02:06.4 02:06.9 02:12.9 02:13.7 02:17.0 02:18.6
200 m Dash Mt. Vernon Spokane Sparta Marionville Greenwood Marionville
Name Montemeer Eddings Ellison Smith Sharp Whitecuff
Mark 23.31 23.41 23.66 24.09 24.75 25.37
3200 m Run Chadwick NCA Sarcoxie Mt. Vernon McAuley Wheaton
Name Smith Talley Valasquez Guides Blanchette Lowry
Mark 10:36.4 10:43.0 10:43.2 10:48.0 10:54.2 10:59.8
4X400 m Relay Sarcoxie Mt. Vernon Marionville Lamar NCA Clever
Time 03:44.7 03:52.4 03:55.8 03:55.8 04:02.0 04:06.5
High Jump Pierce City Clever Pierce City Mt. Vernon Wheaton Marionville Wheaton
Name Abraomovitz Adams Renkoski Henry Miller Clevenger tie for 6th
Mark 6′ 5’8″ 5’8″ 5’8″ 5’6″ 5’4″ Mitchell
Shot Sarcoxie Pierce City Miller Sarcoxie Spokane Marionville
Name Holocker Meyer Kleeman MaClintock Gifford Morgan
Mark 47’2″ 43’9″ 43’7″ 40’11” 34’5″ 33’4″
Discus Sarcoxie Pierce City Everton Marionville Mt. Vernon Mt. Vernon
Name Arteaga Meyer Gateley Mayberry Dake Bolin
Mark 120’11 113’1 104’11 99’9 99’5 96’3
Pole Vault Pierce City Sarcoxie Marionville Pierce City Mt. Vernon Mt. Vernon
Name Sagehorn Comerford Goodman Thompson Burks Atkeson
Mark 13′ 12’6 11′ 10′ 9’6 9’0
Long Jump Pierce City Sarcoxie Mt. Vernon Mt. Vernon Pierce City Marionville
Name Sagehorn Comerford Dennis Montemayor Kleiboeker Gracia
Mark 21’3 20’6 20′ 19’11 18’9 18’2
Triple Jump Pierce City Pierce City Mt. Vernon Sarcoxie Spokane Marionville
Name Kleiboeker Sagehorn Dennis Middleton Dreling Garvin
Mark 41’10.5 39’5 39′ 38’8 32’8 36’6

Girls

Event 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th Tie
4X800 m Relay Clever Thomas Jefferson Sparta Lamar McAuley
Time 11:12.9 11:39.8 11:44.8 12:19.7 12:41.3
110 m Hurdles Mt. Vernon Sarcoxie Greenwood Miller Lamar Mt. Vernon
Name Heisner Cupp Roberts Laxton Bean Vaughn
Mark 15.61 16.65 17.4 17.47 17.5 17.78
100 m Dash Greenwood Greenwood Spokane Miller Sarcoxie Clever
Name Wilson Roberts Hunsucker Laxton Artega S. Riley
Mark 12.63 13.68 13.69 13.75 13.79 13.84
4X200 m Relay Mt. Vernon Clever Sarcoxie Lamar Spokane Pierce City
Time 01:54.8 01:58.4 01:58.5 01:59.0 02:01.4 02:01.6
1600 m Run Spokane Clever Thomas Jefferson Sparta Sparta Lamar
Name Clouser Houeft Flake Hudson Raines
Mark 06:06.9 06:13.2 06:16.0 06:32.3 06:37.4 06:37.4
4X100 m Relay Mt. Vernon Sarcoxie Lamar Clever Spokane Thomas Jefferson
Time 53.72 54.38 54.76 55.53 55.81 56.53
400 m Run Greenwood Sarcoxie Thomas Jefferson Southwest Thomas Jefferson Clever
Name Wilson Brinn Meuller Holder Martucci Willit
Mark 01:03.4 01:07.4 01:09.4 01:11.2 01:12.3 01:12.3
300 m Hurdles Sarcoxie Clever Mt. Vernon Miller McAuley Chadwick
Name Cupp Little Vaughn East DeMosso Jones
Mark 49.22 52.38 54.85 57.1 57.25 57.4
800 m Run Clever Clever NCA Sarcoxie Pierce City Sparta
Name Clevenger Waysner Workman Kilpatrick Leavitt Wiggins
Mark 02:41.0 02:42.3 02:46.5 02:48.3 02:53.9 03:00.0
200 m Dash Greenwood Mt. Vernon Mt. Vernon Spokane Clever Spokane
Name Wilson Meyers Tremble Weeder Riley Hunsucker
Mark 26.66 27.75 28.09 28.96 29.34 29.35
3200 m Run Spokane Sarcoxie Clever Thomas Jefferson Lamar Southwest
Name Emma Ramirez Hoeft Flake Cobel Corwin
Mark 13:12.0 13:34.1 13:43.5 13:55.4 14:29.7 15:11.8
4X400 m Relay Sarcoxie Clever Lamar Mt. Vernon Thomas Jefferson Pierce City
Time 04:34.4 04:39.1 04:41.9 04:47.5 04:53.6 05:15.7
High Jump Mt. Vernon Pierce City Pierce City Clever Mt. Vernon Thomas Jefferson
Name Heisner Golubski Leavitt Anderson Cook Stamps
Mark 4’10 4’8 4’8 4’4 4’4 4’4
Shot Purdy Miller Mt. Vernon Miller Lamar McAuley
Name Skiles Daniels Williams Andrews Miller Osemeyer
Mark 34’9 31’7 31’6.5 30’2 26’4 25’5.5
Discus Miller Purdy Miller McAuley Lamar Wheaton
Name Daniels Stiles Andrews Pinju Brisbin Lombard
Mark 98’3 88’7 82’8 75’6 71’9 70′
Pole Vault NCA Mt. Vernon Lamar Pierce City Mt. Vernon Mt. Vernon
Name Cummings Heisner Beem Brown Dennis Tie for 4th
Mark 10’6 10’6 10′ 6’6 6’6 Dennis
Long Jump Greenwood Mt. Vernon Sarcoxie McAuley Mt. Vernon Thomas Jefferson
Name Wilson Myers Arteyer Yabut Adams Price
Mark 174.5 152.5 145.5 143.5 141.5 131
Triple Jump Mt. Vernon Thomas Jefferson Mt. Vernon Pierce City Lamar Thomas Jefferson
Name Heisner Renfro Vaughn Blackburn Morey Martucci
Mark 35’1.5 33’10.5 31’7 29’9 28’8 28′

Related Posts

Loading...