Class 4 District 3 Wrestling Tournament Results

TEAM RESULTS

INDIVIDUAL RESULTS

106

1st Place Match – Zan Fugitt (Nixa High School) 42-4 won by major decision over Wyatt George (Republic High School) 46-4 (MD 12-3)
3rd Place Match – Jacob Huggans (Hickman High School) 26-7 won by decision over jonathon McDaniel (Waynesville High School) 27-17 (Dec 3-0)

113

1st Place Match – Carter McCallister (Rock Bridge High School) 29-0 won by decision over Peyton Moore (Nixa High School) 43-4 (Dec 5-2)
3rd Place Match – Ethan Barr (Hickman High School) 29-5 won by fall over Carlos Reyes (Carthage High School) 31-10 (Fall 4:04)

120

1st Place Match – Deagan Fugitt (Nixa High School) 36-9 won by fall over Tanner Russow (Carthage High School) 30-9 (Fall 2:51)
3rd Place Match – Hayden Benter (Hickman High School) 19-13 won by decision over Lucas Campbell (Ozark High School) 33-14 (Dec 6-5)

126

1st Place Match – Braxton Strick (Ozark High School) 43-6 won by major decision over Selvin Estrada (Carthage High School) 28-13 (MD 12-2)
3rd Place Match – Jackson Shea (Battle High School) 27-6 won by decision over Christian Strope (Jefferson City High School) 29-16 (Dec 9-2)

132

1st Place Match – Elijah Maskrod (Ozark High School) 32-15 won by decision over Dagan Sappington (Carthage High School) 24-10 (Dec 7-2)
3rd Place Match – Cole Harrell (Hickman High School) 24-11 won by decision over Joseph Kuster (Jefferson City High School) 32-12 (Dec 4-3)

138

1st Place Match – Clayton Moison (Ozark High School) 35-15 won by decision over Owen Twaddle (Rock Bridge High School) 37-11 (Dec 9-6)
3rd Place Match – Davion King (Carthage High School) 29-12 won by fall over Austen Wetzel (Battle High School) 22-14 (Fall 3:30)

145

1st Place Match – Jonathan O`Connell (Republic High School) 49-0 won by decision over Sam Rackers (Jefferson City High School) 36-3 (Dec 3-1)
3rd Place Match – Jacob Waldron (Hickman High School) 26-4 won by decision over Jacob Quest (Raymore-Peculiar High School) 34-11 (Dec 2-1)

152

1st Place Match – Gaven Sax (Waynesville High School) 39-1 won by decision over William Kuster (Jefferson City High School) 33-4 (Dec 7-2)
3rd Place Match – Kanen Huff (Raymore-Peculiar High School) 33-9 won by decision over Riley Sundlie (Ozark High School) 26-14 (Dec 7-0)

160

1st Place Match – Aaron McDaniel (Waynesville High School) 30-2 won by decision over Kale Conway (Ozark High School) 33-16 (Dec 4-2)
3rd Place Match – Marquis McCaster (Rock Bridge High School) 30-8 won by decision over Thomas Graham (Lee`s Summit West High School) 26-8 (Dec 7-6)

170

1st Place Match – Michael Friederich (Jefferson City High School) 39-5 won by fall over Kelten Campbell (Carthage High School) 33-5 (Fall 3:26)
3rd Place Match – Roman Bushek (Lee`s Summit West High School) 33-4 won by decision over Charles Adams (Raymore-Peculiar High School) 31-10 (Dec 7-4)

182

1st Place Match – Coleton McElliott (Raymore-Peculiar High School) 16-4 won by decision over Jake Callahan (Lee`s Summit West High School) 29-5 (Dec 4-2)
3rd Place Match – Jakil Hayes (Jefferson City High School) 42-7 won by fall over Brayden Thomas (Joplin High School) 11-11 (Fall 2:10)

195

1st Place Match – Gabriel Fletchall (Central (Springfield) High School) 26-3 won by major decision over Thomas Brown (Lee`s Summit West High School) 25-7 (MD 11-2)
3rd Place Match – Dawson Prenger (Jefferson City High School) 29-14 won by fall over Kanen Vogt (Carthage High School) 26-16 (Fall 0:46)

220

1st Place Match – Kale Schrader (Carthage High School) 28-1 won by fall over Brant Aulbur (Jefferson City High School) 26-11 (Fall 1:42)
3rd Place Match – John Gholson (Nixa High School) 33-13 won by decision over Jackson Hazel (Smith-Cotton High School) 20-6 (Dec 1-1)

285

1st Place Match – Brandon Backues (Jefferson City High School) 39-1 won by decision over Hunter Tennison (Ozark High School) 34-9 (Dec 2-1)
3rd Place Match – Tyson King (Raymore-Peculiar High School) 26-4 won by fall over Brener Ocana (Carthage High School) 14-3 (Fall 1:09)