Class 3 District 3 Wrestling Tournament Results

TEAM RESULTS

1. Lebanon High School – 225.0
2. Neosho High School – 193.0
3. Willard High School – 150.5
4. Carl Junction High School – 128.0
5. Rolla High School – 116.0
6. Helias Catholic High School – 101.5
7. Marshfield High School – 92.5
8. Branson High School – 83.0
9. Camdenton High School – 64.0
10. McDonald County High School – 63.5
11. Webb City High School – 58.5
12. Glendale High School – 46.0
13. West Plains High School – 11.0
14. Parkview High School – 9.0
15. Hillcrest High School – 6.0

INDIVIDUAL RESULTS

106

1st Place Match – Raymond Hembree (Neosho High School) 40-14 won by tech fall over Quentin Long (Lebanon High School) 26-10 (TF-1.5 5:40 (17-0))
3rd Place Match – Carter Prenger (Helias Catholic High School) 33-8 won by tech fall over Noah Agcaoili (Willard High School) 30-15 (TF-1.5 3:28 (17-1))

113

1st Place Match – Christian Finley (Willard High School) 40-3 won by decision over Landon Kivett (Neosho High School) 38-14 (Dec 9-3)
3rd Place Match – Kyshin Isringhausen (Branson High School) 30-3 won by decision over Davis Joiner (Lebanon High School) 20-16 (Dec 3-2)

120

1st Place Match – Cole Patton (Lebanon High School) 34-7 won by decision over Jack Lage (Helias Catholic High School) 39-2 (Dec 16-12)
3rd Place Match – Kyler Carter (Webb City High School) 36-7 won in the ultimate tie breaker over Alexander Sederburg (Rolla High School) 12-4 (UTB 1-0)

126

1st Place Match – Zack Fennell (Rolla High School) 40-3 won by decision over Josh Copher (Webb City High School) 34-6 (Dec 7-1)
3rd Place Match – Christian Cartright (Branson High School) 29-7 won by decision over Bo Rosen (Lebanon High School) 22-19 (Dec 4-0)

132

1st Place Match – Oscar Ortiz (McDonald County High School) 43-6 won by fall over Kolton Sanders (Neosho High School) 40-8 (Fall 3:00)
3rd Place Match – Timothy Stevens (Willard High School) 36-12 won by decision over Hayden Dearborn (Lebanon High School) 21-12 (Dec 4-1)

138

1st Place Match – Alexsey Salaz (Helias Catholic High School) 37-4 won by decision over Cole Roark (Lebanon High School) 24-5 (Dec 5-2)
3rd Place Match – Grant Garrett (Camdenton High School) 45-2 won by decision over Dathan Mickem (Rolla High School) 31-7 (Dec 5-4)

145

1st Place Match – Nathan Pulliam (Rolla High School) 35-0 won by fall over Ryder Heimbach (Willard High School) 40-9 (Fall 2:41)
3rd Place Match – Elijah Arl (Lebanon High School) 23-13 won by fall over Ruger Leppert (Marshfield High School) 30-15 (Fall 1:25)

152

1st Place Match – Cayden Auch (Neosho High School) 48-2 won by fall over Jack Teague (McDonald County High School) 42-5 (Fall 3:30)
3rd Place Match – Nikolai Careaga (Helias Catholic High School) 35-9 won in tie breaker – 1 over Cole Stewart (Carl Junction High School) 27-9 (TB-1 2-1)

160

1st Place Match – Trevor Christian (Lebanon High School) 40-3 won by major decision over Will Snider (Marshfield High School) 28-3 (MD 12-0)
3rd Place Match – Isiac Shields (Carl Junction High School) 20-8 won in sudden victory – 1 over Andre Ridenhour (Rolla High School) 33-13 (SV-1 9-7)

170

1st Place Match – Colt Adkins (Lebanon High School) 34-4 won by fall over Max Petruccelli (Branson High School) 34-9 (Fall 2:51)
3rd Place Match – Colton Franks (Rolla High School) 19-8 won in tie breaker – 1 over Keaton Sanders (Neosho High School) 32-18 (TB-1 3-2)

182

1st Place Match – Jackson White (Carl Junction High School) 44-0 won by fall over Jake Henson (Lebanon High School) 27-7 (Fall 1:26)
3rd Place Match – Jeremiah Larson (Neosho High School) 43-4 won by fall over Colman Ebisch (Glendale High School) 26-14 (Fall 1:29)

195

1st Place Match – Jed Brandon (Willard High School) 41-2 won by medical forfeit over Jesse Cassatt (Carl Junction High School) 32-3 (M. For.)
3rd Place Match – Landen Smith (Lebanon High School) 37-4 won by decision over Daylon Kanengieter (Marshfield High School) 37-6 (Dec 8-5)

220

1st Place Match – Drayke Perry (Neosho High School) 46-3 won by fall over Eli Steffen (Marshfield High School) 41-9 (Fall 3:27)
3rd Place Match – Christian Berumen (Branson High School) 26-13 won by fall over Keegan Bennett (Carl Junction High School) 27-13 (Fall 0:23)

285

1st Place Match – Micah Lieberman (Carl Junction High School) 39-1 won by fall over Carson Gehring (Willard High School) 24-20 (Fall 2:15)
3rd Place Match – Dakota Davis (Camdenton High School) 41-4 won by decision over Zane Persinger (Neosho High School) 43-8 (Dec 1-0)