Class 2 District 3 Wrestling Tournament Results

TEAM RESULTS

1. Monett High School – 180.0
2. Pleasant Hill High School – 171.0
3. Bolivar High School – 169.0
4. Seneca High School – 162.5
5. Osage High School – 129.5
6. Logan-Rogersville High School – 88.0
7. Harrisonville High School – 85.0
8. Cassville High School – 69.0
9. Buffalo – 67.0
10. Eldon High School – 36.0
11. Reeds Spring High School – 34.0
12. Nevada High School – 30.0
13. Hollister – 21.0
14. Clinton – 20.0
15. Springfield Catholic High School – 9.0

INDIVIDUAL RESULTS

106

1st Place Match – Sam Ewing (Pleasant Hill High School) 42-2 won by fall over Brady Roark (Seneca High School) 45-2 (Fall 3:49)
3rd Place Match – Jacob Foster (Logan-Rogersville High School) 34-16 won by fall over Braylin Brooks (Nevada High School) 20-9 (Fall 2:58)

113

1st Place Match – Canyon Cunningham (Bolivar High School) 40-11 won by fall over Brayden Thiel (Seneca High School) 33-15 (Fall 1:14)
3rd Place Match – Nick Ripperger (Harrisonville High School) 21-13 won by fall over Brayden Bass (Pleasant Hill High School) 16-12 (Fall 4:45)

120

1st Place Match – Kendon Pollard (Seneca High School) 42-5 won by fall over David Rivera (Pleasant Hill High School) 32-17 (Fall 1:11)
3rd Place Match – Akhilleus Arguelles (Cassville High School) 26-23 won by major decision over Chase Johnson (Reeds Spring High School) 30-16 (MD 9-1)

126

1st Place Match – Matthew Bahl (Monett High School) 41-6 won by decision over Zach Redwine (Pleasant Hill High School) 21-3 (Dec 8-3)
3rd Place Match – Damien Pera (Hollister) 38-10 won by decision over Thomas Pennington (Bolivar High School) 23-19 (Dec 9-7)

132

1st Place Match – Jay Strausbaugh (Logan-Rogersville High School) 50-0 won by decision over Karter Brink (Monett High School) 38-6 (Dec 3-0)
3rd Place Match – Ryan Schepers (Osage High School) 36-6 won by decision over Garrett Lyons (Pleasant Hill High School) 40-6 (Dec 5-3)

138

1st Place Match – Joseph Semerad (Monett High School) 44-5 won by decision over Eric Westbrook (Osage High School) 26-6 (Dec 3-1)
3rd Place Match – Riley Hawk (Bolivar High School) 39-8 won by fall over Gabe Hunter (Cassville High School) 23-11 (Fall 0:53)

145

1st Place Match – Elias Barrientos (Monett High School) 42-6 won by fall over Tommy Riffle (Pleasant Hill High School) 28-10 (Fall 1:00)
3rd Place Match – Owen Christian (Logan-Rogersville High School) 17-19 won by major decision over Kale Weber (Harrisonville High School) 18-23 (MD 15-4)

152

1st Place Match – Austin Coons (Bolivar High School) 36-5 won by decision over Gunnar Bradley (Monett High School) 38-6 (Dec 7-4)
3rd Place Match – Ryan Volland (Pleasant Hill High School) 32-9 won by fall over Matt Balke (Clinton) 30-12 (Fall 3:37)

160

1st Place Match – Chase Cordia (Osage High School) 38-1 won by decision over Ethan Umfleet (Monett High School) 35-6 (Dec 8-7)
3rd Place Match – Gabriel Commons (Seneca High School) 40-13 won by decision over Lane Brattin (Pleasant Hill High School) 39-7 (Dec 7-3)

170

1st Place Match – Hayden Burks (Bolivar High School) 50-2 won by decision over Blake Daher (Buffalo) 45-2 (Dec 8-3)
3rd Place Match – Zane Cotten (Seneca High School) 40-5 won by fall over Gage Meadors (Logan-Rogersville High School) 23-25 (Fall 2:15)

182

1st Place Match – Pete Herrera (Buffalo) 34-7 won by decision over Rudy Escobar (Osage High School) 29-8 (Dec 7-1)
3rd Place Match – Andrew Bunn (Bolivar High School) 24-12 won by injury default over Logan Tolbert (Cassville High School) 31-11 (Inj. 0:00)

195

1st Place Match – Kaden Dillon (Eldon High School) 41-4 won by decision over Jack Creasy (Osage High School) 37-3 (Dec 5-3)
3rd Place Match – Trevor Campbell (Harrisonville High School) 36-5 won by decision over Zach Coenen (Cassville High School) 30-12 (Dec 8-3)

220

1st Place Match – Drayton Huchteman (Bolivar High School) 35-6 won by decision over Skyleer Commons (Seneca High School) 41-5 (Dec 2-0)
3rd Place Match – Raymond Villalta (Monett High School) 29-11 won by decision over Adam Reaves (Logan-Rogersville High School) 22-17 (Dec 4-0)

285

1st Place Match – Harrison Merriman (Monett High School) 36-8 won by fall over Grant Durman (Seneca High School) 38-11 (Fall 0:54)
3rd Place Match – Levi Kenady (Buffalo) 35-8 won by fall over Nathan Hitch (Pleasant Hill High School) 30-18 (Fall 3:29)