2019 Class 5 All-State baseball team

The Class 5 All-State baseball team as voted on by the coaches has been released. See which players made it below.

NOTE: All names are posted as submitted.

Pitchers – First Team
Sr – Carter Rustad – Staley
Sr – Ty Wilmsmeyer – Glendale
Jr – Nathan Beaton – Vianney
Sr – Mason Auer – Kickapoo

Pitchers – Second Team
Jr – Jacob Misiorowski – Grain Valley
Sr – Kyle Pothoff – Marquette
Sr – Michael Brewer – Hillsboro
Sr – Spencer Miles – Rock Bridge

Pitchers – Honorable Mention
Jr – Ryan Palumbo – Rockwood Summit
Jr – Ace Akers – Nixa
Sr – Donovan Meloy – Staley
Jr – Caden Wilson – Liberty North

Catchers – First Team
Sr – Kurtis Byrne – CBC
Jr – Cole Biellier – Willard
Sr – Austin Ohland – Lafayette
Sr – Colby Sneed – Platte County

Catchers – Second Team
Jr – Chayton Beck – Liberty
Sr – Jaxon Wentworth – Rockhurst
Jr – Trevor Kardell – Lees Summit West

Catchers – Honorable Mention
Soph – Logan Reidelberger – Fort Zumwalt South
Sr – Noah Patrick – Rock Bridge
Sr – Hayden Thornton – Staley

Infielders – First Team
Jr – Matt Schark – Francis Howell
Sr – Jake Hansen – Marquette
Sr – Cade Clemons – Lees Summit West
Sr – Max Elmer – Glendale
Jr – Spencer Nivens – Rock Bridge

Infielders – Second Team
Jr – Nate Chester – Liberty North
Soph – Matt James – Francis Howell
Sr – Blake Mozley – Ozark
Jr – Teague Robertson – Hickman
Sr – Joshua Patrick – Truman

Infielders – Honorable Mention
Sr – Dalton Riechers – Platte County
Sr – Landon Hahn – Jackson
Sr – Elias Stevens – CBC
Sr – Joey Johnson – Fox
Jr – Hunter Miller – Marquette

Outfielders – First Team
Sr – Colin Bergmann – CBC
Jr – Ethan Thompson – Willard
Sr – Drew Mackie – Liberty
Sr – Dalton Grantham – Francis Howell
Sr – Chase Krogman – Liberty-Wentzville

Outfielders – Second Team
Sr – Brenden Cooper – Francis Howell Central
Jr – Sammy Cooper – Lees Summit West
Sr – Blayne Yarger – Rolla
Jr – CJ Cepicky – Vianney

Outfielders – Honorable Mention
Jr – Mason Rogers – Grain Valley
Jr – Troy Reynolds – Lebanon
Sr – Quinten Arello – Staley

DH/Utility – First Team
Sr – Jake Wilson – Staley
Jr – Garrett Rice – Willard
Jr – Parker Wright – Rock Bridge
Sr – Braxton Bragg – Liberty

DH/Utility – Second Team
Sr – Christian Hancock – Hillsboro
Sr – Ethan Esdohr – Platte County
Jr – Grant Harris – Willard

DH/Utility – Honorable Mention
Sr – Brenner Maloney – Liberty North
Jr – Ben Borgmann – Parkway North
Sr – Luke Shafer – Rockhurst