2019 Class 3 All-State Girls Soccer Team

The Class 3 All-State girls soccer team as voted on by the coaches has been released. See which players made it below.

NOTE: All information is posted as submitted.

Co-Player of the Year
Grace Bindbeutel, St. Dominic
Anna Walsh, Rockwood Summit​

Co-Offensive Player of the Year
Ashley Martinez, St. Dominic
Caroline Kelly, Kearney​

Defensive Player of the Year
Lindsay Origliasso, St. Joseph’s Academy​

Goalkeeper of the Year
Katie Nash, Rockwood Summit​

Coach of the Year – Public
Eric Hill, Rockwood Summit

Coach of the Year – Private
Greg Koeller, St. Dominic

First Team School Year Position
Katie Nash Rockwood Summit SR GK
Hannah Warnecke Ft. Zumwalt South SR D
Carli Schieferle Incarnate Word Academy SR D
Mahlee Wohlford Smithville JR D
Nina Trouve’ Notre Dame de Sion JR D
Macie Stephens Glendale SO D
Lindsay Origliasso St. Joseph’s Academy SR D
Hannah Higgins Rockwood Summit SR D
Rylie Combs St. Dominic SO D
Kaylee Falconer Hannibal JR MF
Beth Roberts Liberty (Wentzville) SR MF
Anna Stiffler St. Dominic JR MF
Alli Frederking Incarnate Word Academy SR MF
Ashley Martinez St. Dominic SO MF
Raena Childers Grain Valley SO MF
Lily Hollis Kearney JR MF
Gabby Grimaldi Notre Dame de Sion SR MF
Hailey Cloud Union JR MF
Lily Schnieders Rockwood Summit SR MF
Anna Walsh Rockwood Summit SR MF
Abby Schacht Hillsboro SR MF
Ava Tankersley Ft. Zumwalt South JR F
Chloe Netzel Liberty (Wentzville) SO F
Grace Bindbeutel St. Dominic FR F
Jessica Larson St. Dominic FR F
Olivia Layton Incarnate Word Academy SR F
Caroline Kelly Kearney JR F
Emily Gaebe Union SO F
Hope Shimony Ladue SR F
Gretchen Skogland Webster Groves SR F
Maria Haro St Joseph’s Academy SR F
Second Team School​ Year​ Position
Raegan Beeding Grain Valley JR GK
Mayson Behney Kearney SO GK
Emily Puricelli St Joseph’s Academy JR GK
Barbara Ribeiro MICDS JR D
Maddie Taylor Kearney JR D
Madeline Donnelli Platte County SR D
Maddie Helling Union SO D
Sarah Hogenkamp St Joseph’s Academy SR D
Julia Martens Rockwood Summit JR D
Raechel Hamilton Hillsboro SR D
Isabelle Luebbert Helias FR MF
Talia Emch Parkway Central SR MF
Brecken Moreland Harrisonville SR MF
Lexi Berry Bolivar SO MF
Carlee McCormack Rolla SR MF
Aeryn Kennedy Camdenton JR MF
Ellie Paloucek Webster Groves FR MF
Karsen Kohl St Joseph’s Academy SR MF
Hanna Jones Incarnate Word Academy JR F
Kassidy Heying Marshall SR F
Emma Miller Glendale SR F
Mattie Huff Cape Central SR F
Honorable Mention School​ Year​ Position​
Hannah Olive Union JR GK
Megan Davidson Affton JR GK
Katie Greening Hannibal FR D
Eleanor Goldman MICDS SR D
Logan Dixon Notre Dame de Sion JR D
Emily Boyd Sikeston JR D
Keri Voegtle Windsor(Imperial) SR D
Paige Boeger Clayton FR D
Sophia Cross Ft. Zumwalt South SO MF
Genevieve Johnson Liberty (Wentzville) JR MF
Mckenzie Robinson Smithville SO MF
Kierra Arndorfer Grain Valley JR MF
Abigail Logan Kearney SR MF
Abby Couch Kearney JR MF
Ella Gant North County SO MF
Maddie Gillick Windsor(Imperial) SO MF
Jordan Kolinski Windsor(Imperial) SO F
Regan Wade Clayton SO F