Lebanon wrestling claims Ozark Conference tournament championship

By Allen Hilliard (For OzarksSportsZone.com)

Lebanon hosted the Ozark Conference wrestling tournament at the Cowen Civic Center on Thursday. The Yellowjackets made the home fans proud with a dominant tournament in which they won the team title. They placed 13 wrestlers in championship bouts with wins in six of those matches.

“It nice to bring the title back to Lebanon. Waynesville has had the trophy I think eight out of the last nine years. Hopefully we can keep the trophy for a while. Hopefully this tournament will carry over in the district tournament,” Lebanon head coach Randy Roark said.

The Rolla Bulldogs took second while the Camdenton Lakers finished third as a team. The Waynesville Tigers rounded out the top four.

Rolla’s Hunter Hoffman started out the final round with a 10-0 major decision win over fellow freshman Josiah Perryman from Lebanon at 106 pounds.

Lebanon picked up its first title of the evening at 113 pounds when Cole Patten beat Camdenton’s Jacob Fuglsang by a 6-0 decision.

The 120-pound match was a highlight match coming in with Rolla’s Alexander Sederburg and Camdenton’s Grant Garrett sporting a combined record of 69-5. Sederburg would work for a pin 1:22 into the second period to take the title.

CLICK HERE FOR PHOTOS OF THE TOURNAMENT

That would start a run of Rolla titles as Zack Fennell (18-0) beat Lebanon’s Hunter Lewis 3-1 at 126 pounds. Nathan Pulliam (19-0) picked up a major decision over Cole Roark at 132 pounds to give Rolla three titles in a row.

Lebanon’s Reagan Mowery ended Rolla’s run by pinning Bulldog junior Dathan Mickem in the 138-pound final.

Waynesville’s Gaven Sax was dominant at 145 pound with a 16-0 tech fall over Lebanon’s Elijah Arl.

“He has been working hard all year and has been very focused on his goal this year. Gaven is a very good wrestler and it has been awesome to coach him, with him being just a junior we get to have him one more year,” Waynesville head coach Lucas Smith said.

The 152-pound title bout between Lebanon junior Trevor Christian and Waynesville senior Micheal Cassidy was one of the most anticipated of the night with both wrestlers being returning state placers.

Christian would end the suspense in the second period with a pin at the 3:20 mark of the match. Three of Cassidy’s four losses this season have come at the hands of Christian.

Rolla picked up its fourth title of the night at 160 pounds with Hayden Fane beating Lebanon’s Colt Adkins by a 4-0 decision.

Lebanon won four of the final five matches with Jayden Ivey (170 pounds), Jake Henson (182 pounds), Landen Smith (195 pounds) and Race Cottingham (285 pounds).

Camdenton’s Cort Petty broke up the Yellowjacket run by beating Lebanon’s Jon Berry by pin 91 seconds into the 220-pound final.

Next up will be the district tournaments a week from Friday with state the following Thursday-Friday in Columbia.

TEAM SCORES

1. Lebanon – 261.5
2. Rolla – 195.0
3. Camdenton – 98.0
4. Waynesville – 96.5
5. Glendale – 43.5
6. Kickapoo – 39.0
7. Central – 34.0
8. Hillcrest – 21.0
9. Parkview – 19.0

MEDAL ROUND RESULTS

106

1st Place – Hunter Hoffman of Rolla High School
2nd Place – Josiah Perryman of Lebanon High School
3rd Place – Kyle Justice of Glendale High School
4th Place – Kaiden Stivers of Camdenton High School

1st Place Match
Hunter Hoffman (Rolla High School) 28-10, Fr. over Josiah Perryman (Lebanon High School) 12-8, Fr. (MD 10-0)
3rd Place Match
Kyle Justice (Glendale High School) 19-19, So. over Kaiden Stivers (Camdenton High School) 11-22, Fr. (Fall 0:25)

113

1st Place – Cole Patten of Lebanon High School
2nd Place – Jacob Fuglsang of Camdenton High School
3rd Place – Gabe Appleberry of Kickapoo High School
4th Place – Kennon Redinger of Waynesville High School

1st Place Match
Cole Patten (Lebanon High School) 32-12, So. over Jacob Fuglsang (Camdenton High School) 26-8, Jr. (Dec 6-0)
3rd Place Match
Gabe Appleberry (Kickapoo High School) 10-28, Fr. over Kennon Redinger (Waynesville High School) 4-9, Fr. (Fall 1:46)

120

1st Place – Alexander Sederburg of Rolla High School
2nd Place – Grant Garrett of Camdenton High School
3rd Place – Bo Rosen of Lebanon High School
4th Place – Alx Glanden of Hillcrest High School

1st Place Match
Alexander Sederburg (Rolla High School) 38-3, So. over Grant Garrett (Camdenton High School) 33-3, So. (Fall 3:22)
3rd Place Match
Bo Rosen (Lebanon High School) 26-6, Fr. over Alx Glanden (Hillcrest High School) 8-21, Fr. (MD 17-6)

126

1st Place – Zack Fennell of Rolla High School
2nd Place – Hunter Lewis of Lebanon High School
3rd Place – Kevin Cruz of Waynesville High School
4th Place – Colton Libby of Camdenton High School

1st Place Match
Zack Fennell (Rolla High School) 18-0, Jr. over Hunter Lewis (Lebanon High School) 19-6, Sr. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Kevin Cruz (Waynesville High School) 17-25, So. over Colton Libby (Camdenton High School) 21-14, Jr. (Fall 3:41)

132

1st Place – Nathan Pulliam of Rolla High School
2nd Place – Cole Roark of Lebanon High School
3rd Place – Adrian Klein of Camdenton High School
4th Place – Issac Peterson of Waynesville High School

1st Place Match
Nathan Pulliam (Rolla High School) 19-0, So. over Cole Roark (Lebanon High School) 33-11, Jr. (MD 10-1)
3rd Place Match
Adrian Klein (Camdenton High School) 15-10, Fr. over Issac Peterson (Waynesville High School) 10-16, So. (Fall 1:36)

138

1st Place – Reagan Mowery of Lebanon High School
2nd Place – Dathan Mickem of Rolla High School
3rd Place – Jacob Ziegler of Camdenton High School
4th Place – Tristan Upp of Kickapoo High School

1st Place Match
Reagan Mowery (Lebanon High School) 28-7, Sr. over Dathan Mickem (Rolla High School) 26-9, Jr. (Fall 3:36)
3rd Place Match
Jacob Ziegler (Camdenton High School) 22-20, Jr. over Tristan Upp (Kickapoo High School) 15-23, Sr. (Fall 2:32)

145

1st Place – Gaven Sax of Waynesville High School
2nd Place – Elijah Arl of Lebanon High School
3rd Place – Justin McEnaney of Rolla High School
4th Place – Tai Koyama of Kickapoo High School

1st Place Match
Gaven Sax (Waynesville High School) 34-3, Jr. over Elijah Arl (Lebanon High School) 24-11, So. (TF-1.5 3:19 (16-0))
3rd Place Match
Justin McEnaney (Rolla High School) 28-13, Sr. over Tai Koyama (Kickapoo High School) 15-23, Fr. (MD 11-2)

152

1st Place – Trevor Christian of Lebanon High School
2nd Place – Micheal Cassidy of Waynesville High School
3rd Place – Andre Ridenhour of Rolla High School
4th Place – Elisha Valentine of Parkview High School

1st Place Match
Trevor Christian (Lebanon High School) 43-2, Jr. over Micheal Cassidy (Waynesville High School) 36-4, Sr. (Fall 3:20)
3rd Place Match
Andre Ridenhour (Rolla High School) 27-19, Fr. over Elisha Valentine (Parkview High School) 16-16, Sr. (Fall 2:41)

160

1st Place – Hayden Fane of Rolla High School
2nd Place – Colt Adkins of Lebanon High School
3rd Place – Bryce Clark of Glendale High School
4th Place – Tony Nguyen of Central High School

1st Place Match
Hayden Fane (Rolla High School) 28-9, Fr. over Colt Adkins (Lebanon High School) 31-11, So. (Dec 4-0)
3rd Place Match
Bryce Clark (Glendale High School) 24-14, Jr. over Tony Nguyen (Central High School ) 2-7, So. (Fall 2:02)

170

1st Place – Jayden Ivey of Lebanon High School
2nd Place – Titus Taylor of Rolla High School
3rd Place – Aydin Waterland of Central High School
4th Place – Reese Hill of Parkview High School

1st Place Match
Jayden Ivey (Lebanon High School) 24-10, Sr. over Titus Taylor (Rolla High School) 18-10, So. (Fall 2:47)
3rd Place Match
Aydin Waterland (Central High School ) 5-18, Fr. over Reese Hill (Parkview High School) 15-21, Sr. (Dec 5-4)

182

1st Place – Jake Henson of Lebanon High School
2nd Place – Gabriel Fletchall of Central High School
3rd Place – Colton Franks of Rolla High School

1st Place Match
Jake Henson (Lebanon High School) 26-11, So. over Gabriel Fletchall (Central High School ) 30-7, Jr. (Dec 9-4)
3rd Place Match
Colton Franks (Rolla High School) 28-12, Jr. over () , . (Bye)

195

1st Place – Landen Smith of Lebanon High School
2nd Place – Andrew Leitold of Waynesville High School
3rd Place – David Rogers of Rolla High School
4th Place – Mykola Liubimov of Central High School

1st Place Match
Landen Smith (Lebanon High School) 37-8, Jr. over Andrew Leitold (Waynesville High School) 25-8, Sr. (Fall 4:42)
3rd Place Match
David Rogers (Rolla High School) 16-13, So. over Mykola Liubimov (Central High School ) 12-13, Jr. (Dec 7-1)

220

1st Place – Cort Petty of Camdenton High School
2nd Place – Jon Berry of Lebanon High School
3rd Place – Thonan Rabourn of Glendale High School
4th Place – Jacob Gott of Hillcrest High School

1st Place Match
Cort Petty (Camdenton High School) 22-5, Jr. over Jon Berry (Lebanon High School) 27-18, Sr. (Fall 1:31)
3rd Place Match
Thonan Rabourn (Glendale High School) 24-17, Jr. over Jacob Gott (Hillcrest High School) 12-22, Fr. (Fall 4:51)

285

1st Place – Race Cottongim of Lebanon High School
2nd Place – Jason Norman of Kickapoo High School
3rd Place – Tim Brecht of Waynesville High School
4th Place – Terrance Horton of Rolla High School

1st Place Match
Race Cottongim (Lebanon High School) 41-2, Sr. over Jason Norman (Kickapoo High School) 32-9, Sr. (Dec 6-1)
3rd Place Match
Tim Brecht (Waynesville High School) 28-8, Sr. over Terrance Horton (Rolla High School) 14-23, So. (Fall 2:45)