FULL RESULTS: 2018 Neosho Wrestling Tournament

Team Results

1. Neosho – 228.5
2. Willard – 154.0
3. Farmington – 146.0
4. Belton – 139.0
5. Rolla – 128.0
6. Hillsboro – 99.0
7. Bentonville West – 80.0
8. Kickapoo – 70.0
9. Branson – 62.0
10. McDonald County – 57.5
11. Willard JV – 18.0
12. Farmington JV – 16.5
13. Rolla JV – 15.5
14. Neosho JV – 7.0
15. Branson JV – 1.5

Individual Results

106

1st Place – Christian Finley of Willard
2nd Place – Landon Kivett of Neosho
3rd Place – Dayton Boyd of Farmington
4th Place – Hunter Hoffman of Rolla
5th Place – Jamon Ireland of Bentonville West
6th Place – Nate Copeland of Neosho JV
7th Place – Kaiden Scallet of Hillsboro
8th Place – Anthony Cornett of Branson

1st Place Match
Christian Finley (Willard) 7-0, So. over Landon Kivett (Neosho) 4-1, So. (Fall 1:17)

3rd Place Match
Dayton Boyd (Farmington) 4-1, Fr. over Hunter Hoffman (Rolla) 5-3, Fr. (Dec 4-3)

5th Place Match
Jamon Ireland (Bentonville West) 7-3, Fr. over Nate Copeland (Neosho JV) 2-3, Fr. (Fall 2:56)

7th Place Match
Kaiden Scallet (Hillsboro) 4-4, So. over Anthony Cornett (Branson) 2-6, Fr. (Dec 9-6)

113

1st Place – Austin Wadlow of Farmington
2nd Place – Michael Finley of Willard
3rd Place – Charles Easterling of Bentonville West
4th Place – Hayden Crane of Neosho
5th Place – Billy Cowan of Rolla
6th Place – Aidan Haggard of Hillsboro
7th Place – Antonio Rizzi of Belton
8th Place – Noah Agcaoli of Willard JV

1st Place Match
Austin Wadlow (Farmington) 4-0, Jr. over Michael Finley (Willard) 6-1, Jr. (Dec 5-3)

3rd Place Match
Charles Easterling (Bentonville West) 4-1, So. over Hayden Crane (Neosho) 2-2, Fr. (TF-1.5 2:46 (15-0))

5th Place Match
Billy Cowan (Rolla) 5-3, So. over Aidan Haggard (Hillsboro) 4-3, So. (MD 9-0)

7th Place Match
Antonio Rizzi (Belton) 2-3, So. over Noah Agcaoli (Willard JV) 0-4, So. (Fall 3:25)

120

1st Place – Dalton Litzsinger of Hillsboro
2nd Place – Alexander Sederburg of Rolla
3rd Place – Kyle Crawford of Farmington
4th Place – Blake Cook of Farmington JV
5th Place – Oscar Martinez of Willard
6th Place – Christian Cartright of Branson
7th Place – Jaxton Berry of Willard JV
8th Place – Theo Holloman of Kickapoo

1st Place Match
Dalton Litzsinger (Hillsboro) 8-0, Fr. over Alexander Sederburg (Rolla) 7-1, So. (Dec 2-0)

3rd Place Match
Kyle Crawford (Farmington) 4-1, Jr. over Blake Cook (Farmington JV) 3-2, . (Fall 1:04)

5th Place Match
Oscar Martinez (Willard) 5-2, So. over Christian Cartright (Branson) 3-5, Jr. (Dec 9-4)

7th Place Match
Jaxton Berry (Willard JV) 2-3, . over Theo Holloman (Kickapoo) 3-6, Fr. (Fall 1:51)

126

1st Place – Cayden Auch of Neosho
2nd Place – Oscar Ortiz of McDonald County
3rd Place – Brayden Bradley of Belton
4th Place – Tim Stevens of Willard
5th Place – Carter McKeel of Kickapoo
6th Place – Robbie Simmons of Farmington
7th Place – Dakota Arthur of Rolla
8th Place – Marcos Lopez of Hillsboro

1st Place Match
Cayden Auch (Neosho) 4-0, So. over Oscar Ortiz (McDonald County) 3-1, Jr. (MD 11-3)

3rd Place Match
Brayden Bradley (Belton) 3-1, Sr. over Tim Stevens (Willard) 2-4, So. (Fall 1:01)

5th Place Match
Carter McKeel (Kickapoo) 3-5, So. over Robbie Simmons (Farmington) 1-3, Sr. (Fall 2:59)

7th Place Match
Dakota Arthur (Rolla) 2-4, Jr. over Marcos Lopez (Hillsboro) 2-4, So. (Fall 0:52)

132

1st Place – Kolton Sanders of Neosho
2nd Place – Daryl Easterling of Bentonville West
3rd Place – James Short of Hillsboro
4th Place – Jordan Meador of McDonald County
5th Place – Drew Felker of Farmington
6th Place – Jonah Peters of Willard
7th Place – Quinton Papa of Kickapoo
8th Place – Orion Parker of Rolla

1st Place Match
Kolton Sanders (Neosho) 5-0, Jr. over Daryl Easterling (Bentonville West) 4-1, Jr. (MD 12-4)

3rd Place Match
James Short (Hillsboro) 6-2, Jr. over Jordan Meador (McDonald County) 3-2, So. (TF-1.5 4:00 (18-2))

5th Place Match
Drew Felker (Farmington) 3-2, Fr. over Jonah Peters (Willard) 3-4, Sr. (Fall 0:47)

7th Place Match
Quinton Papa (Kickapoo) 3-6, Fr. over Orion Parker (Rolla) 3-5, So. (Dec 12-8)

138

1st Place – Dathan Mickem of Rolla
2nd Place – Noah Reiboldt of Neosho
3rd Place – Michael Biondo of Belton
4th Place – Andrew Lappe of Farmington
5th Place – Tristan Upp of Kickapoo
6th Place – CJ Stanford of Willard
7th Place – James Miller of Branson
8th Place – Pauoa Doctorello of Bentonville West

1st Place Match
Dathan Mickem (Rolla) 8-0, Jr. over Noah Reiboldt (Neosho) 4-1, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match
Michael Biondo (Belton) 4-1, So. over Andrew Lappe (Farmington) 3-2, Jr. (Dec 7-4)

5th Place Match
Tristan Upp (Kickapoo) 6-3, Sr. over CJ Stanford (Willard) 3-4, So. (MD 14-6)

7th Place Match
James Miller (Branson) 3-5, Sr. over Pauoa Doctorello (Bentonville West) 1-4, So. (Fall 3:48)

145

1st Place – Braxton Barnes of Neosho
2nd Place – Caden Lorenz of Branson
3rd Place – Justin McEnaney of Rolla
4th Place – Ryder Heimbach of Willard
5th Place – Schmucke Branch of Farmington
6th Place – Garrett Greve of Kickapoo
7th Place – Junior Teriek of McDonald County

1st Place Match
Braxton Barnes (Neosho) 3-0, Sr. over Caden Lorenz (Branson) 4-3, Jr. (Fall 4:36)

3rd Place Match
Justin McEnaney (Rolla) 5-1, Sr. over Ryder Heimbach (Willard) 4-2, So. (Fall 3:29)

5th Place Match
Schmucke Branch (Farmington) 2-2, . over Garrett Greve (Kickapoo) 1-6, So. (Fall 0:54)

7th Place Match
Junior Teriek (McDonald County) 0-3, Jr. over () , . (Bye)

152

1st Place – Alec Rothman of Neosho
2nd Place – Tallon Heimbach of Willard
3rd Place – Jack Teague of McDonald County
4th Place – Brady Stafford of Bentonville West
5th Place – Tai Koyama of Kickapoo
6th Place – Andre Ridenhour of Rolla
7th Place – Colby Vinson of Farmington
8th Place – Logan Hendrix of Hillsboro

1st Place Match
Alec Rothman (Neosho) 5-0, Sr. over Tallon Heimbach (Willard) 6-1, Sr. (Dec 10-6)

3rd Place Match
Jack Teague (McDonald County) 4-1, Jr. over Brady Stafford (Bentonville West) 7-2, So. (Fall 1:31)

5th Place Match
Tai Koyama (Kickapoo) 4-5, Fr. over Andre Ridenhour (Rolla) 4-4, Fr. (Dec 6-4)

7th Place Match
Colby Vinson (Farmington) 2-3, . over Logan Hendrix (Hillsboro) 4-4, Sr. (Fall 4:28)

160

1st Place – Andrew Gamble of Belton
2nd Place – Sean Russell of Bentonville West
3rd Place – Keaton Sanders of Neosho
4th Place – Gavin Wallace of Willard
5th Place – Rylan Dixon of Willard JV
6th Place – David Redding of Rolla
7th Place – Coby Davidson of Hillsboro
8th Place – Bohmont Erin of Branson

1st Place Match
Andrew Gamble (Belton) 5-0, Sr. over Sean Russell (Bentonville West) 3-1, Jr. (Fall 4:52)

3rd Place Match
Keaton Sanders (Neosho) 4-1, Jr. over Gavin Wallace (Willard) 3-3, Jr. (Fall 5:15)

5th Place Match
Rylan Dixon (Willard JV) 3-2, . over David Redding (Rolla) 3-4, So. (Fall 3:48)

7th Place Match
Coby Davidson (Hillsboro) 4-4, Jr. over Bohmont Erin (Branson) 0-4, So. (Fall 2:15)

170

1st Place – Robert Weber of Belton
2nd Place – Jed Brandon of Willard
3rd Place – Jeremiah Larson of Neosho
4th Place – Collin Andrews of Branson
5th Place – Hayden Fane of Rolla
6th Place – John Moseley IV of Hillsboro
7th Place – Kael Krause of Farmington
8th Place – Alex Maldonado of Branson JV

1st Place Match
Robert Weber (Belton) 5-0, Sr. over Jed Brandon (Willard) 5-1, Jr. (Fall 5:16)

3rd Place Match
Jeremiah Larson (Neosho) 4-1, So. over Collin Andrews (Branson) 3-4, Sr. (Fall 3:16)

5th Place Match
Hayden Fane (Rolla) 5-2, Fr. over John Moseley IV (Hillsboro) 3-5, Jr. (Fall 1:41)

7th Place Match
Kael Krause (Farmington) 1-3, So. over Alex Maldonado (Branson JV) 1-4, . (Dec 8-2)

182

1st Place – Jack Goin of Belton
2nd Place – Bryce Oconnor of Rolla
3rd Place – Colton Franks of Rolla JV
4th Place – Jonas Keohane of Willard
5th Place – Zach McNees of Hillsboro
6th Place – Rothman Harris of Farmington
7th Place – Jesus Ocampo of McDonald County
8th Place – Christian Berumen of Branson

1st Place Match
Jack Goin (Belton) 5-0, Sr. over Bryce Oconnor (Rolla) 3-3, Sr. (Dec 7-3)

3rd Place Match
Colton Franks (Rolla JV) 4-1, . over Jonas Keohane (Willard) 3-3, So. (Fall 3:33)

5th Place Match
Zach McNees (Hillsboro) 5-2, So. over Rothman Harris (Farmington) 2-3, Jr. (Dec 8-1)

7th Place Match
Jesus Ocampo (McDonald County) 1-3, Sr. over Christian Berumen (Branson) 2-4, So. (Fall 2:47)

195

1st Place – Caleb Elliott of Neosho
2nd Place – Max Petruccelli of Branson
3rd Place – Robert Woltkamp of Belton
4th Place – Evan Bowler of Kickapoo
5th Place – David Rogers of Rolla
6th Place – Judd Cunningham of Farmington
7th Place – Johnathan Russell of Farmington JV
8th Place – Gavin Killingsworth of Willard

1st Place Match
Caleb Elliott (Neosho) 5-0, So. over Max Petruccelli (Branson) 3-2, Jr. (Fall 5:28)

3rd Place Match
Robert Woltkamp (Belton) 3-1, Jr. over Evan Bowler (Kickapoo) 5-4, Sr. (Fall 1:24)

5th Place Match
David Rogers (Rolla) 6-1, So. over Judd Cunningham (Farmington) 2-3, So. (Fall 4:41)

7th Place Match
Johnathan Russell (Farmington JV) 2-3, . over Gavin Killingsworth (Willard) 2-4, Jr. (Fall 5:41)

220

1st Place – Dalton Berg of Farmington
2nd Place – Zane Persinger of Neosho
3rd Place – Keegan Bradley of Belton
4th Place – Jordan Cage of Hillsboro
5th Place – Corey Choates of Kickapoo
6th Place – Jarred Maggard of McDonald County
7th Place – Dillon Merrill of Willard

1st Place Match
Dalton Berg (Farmington) 4-0, Sr. over Zane Persinger (Neosho) 2-1, Jr. (Dec 2-0)

3rd Place Match
Keegan Bradley (Belton) 3-1, Jr. over Jordan Cage (Hillsboro) 4-2, Sr. (Fall 4:35)

5th Place Match
Corey Choates (Kickapoo) 3-4, So. over Jarred Maggard (McDonald County) 1-3, Sr. (Fall 2:24)

7th Place Match
Dillon Merrill (Willard) 1-4, Jr. over () , . (Bye)

285

1st Place – Joe Becker of Hillsboro
2nd Place – Jason Norman of Kickapoo
3rd Place – Chase Berg of Farmington
4th Place – Joe Armstrong of Neosho
5th Place – Austin Webb of Willard
6th Place – Christopher Bench of Rolla
7th Place – Micah Pinales of Bentonville West

1st Place Match
Joe Becker (Hillsboro) 6-0, Sr. over Jason Norman (Kickapoo) 6-2, Sr. (MD 11-1)

3rd Place Match
Chase Berg (Farmington) 3-1, Sr. over Joe Armstrong (Neosho) 1-2, Jr. (Fall 2:24)

5th Place Match
Austin Webb (Willard) 4-2, Jr. over Christopher Bench (Rolla) 1-3, Sr. (Fall 2:18)

7th Place Match
Micah Pinales (Bentonville West) 0-3, Fr. over () , . (Bye)