2018 Class 3 All-Region Cross Country Teams

The boys and girls Class 3 All-Region Cross Country teams as voted on by the coaches have been released. See which runners made it below.

Boys

Class 3 SWCCCA Male Athlete of the Year: Caleb Pyle – Bolivar – Sr
Class 3 Boys Coach of the Year: Ron Bandy – Bolivar

Boys 1st Team

Caleb Pyle – Bolivar – Sr
Jay Strawsbaugh – Rogersville – Jr
Peter Bowling – Bolivar – JR
Landon Hendrickson – Rogersville – So
Kelton Sorrell – East Newton – Fr
Jack Delvechio – Catholic – Jr
Tracen McKinney – Bolivar – Sr
Spencer Feugate – Bolivar Sr

Boys 2nd Team

Will McCraken – Bolivar – Jr
Jacob Bennion – East Newton – Jr
Devon Brooks – Cassville – Jr
Gabe Bergen – East Newton – Fr
Cale Thiessen – Bolivar – Fr
Garrett Downum – East Newton – Fr
Cameron Shook – Hollister – Sr
Brett Pollock – Bolivar – So

Boys Honorable Mention

Santiago Grandos – Monett – Sr
Ethan Billingslea – Bolivar – So
Layton Earll – East Newton – So
Bryce Mings – Ava – Sr
Payton Bushong – Willow Springs – Jr
Dechlan Brown – Reeds Spring – Sr
Tristan Gaddis – Mt. Vernon –
Cole Chafin – Willow Springs – Jr

Girls

Class 3 SWCCCA Female Athlete of the Year: Anna Bandy – Bolivar – Sr
Class 3 Girls Coach of the Year: Scott Wenger – Hollister / Dave Gray – Marshfield

Girls 1st team

Anna Bandy – Bolivar Sr
Mackenzie Duncan – Bolivar So
Bethany Waggoner – Willow Springs Fr
Kaci Singer – Aurora – Fr
Cora Stimpson – Bolivar – So
Callie Beshore – Nevada – Fr
Anna Burrison – Catholic – Jr
Laynee Casady – East Newton – Fr
Faith Stark – Rogersville – Sr

Girls 2nd Team

Sarah Green – Bolivar – Jr
Jillian Porter – Bolivar – Jr
Aubry Boatwright – Aurora – So
Jordyn Stafford – Cassville – So
Emily Bandy – Bolivar – So
London Wilson – Bolivar – Fr
Reagan Smith – Marshfield – So
Kylee Winkert – Hollister – Jr
Eden Little – Ava – Jr

Honorable Mention

Craigon Bradley – Hollister –
Patience Pinson – Hollister –
Alexia Hackman – Hollister –
Halle Weber – Marshfield – So
Jaydon Jones – Marshfield – Sr
Amara Pimpon – Nevada – Sr
Sydney Abercrombie – Buffalo – Jr
Bailly Payne – Buffalo – Sr
Patience Lackhart – Nevada – Sr