Class 5 All-State Baseball

2018 MHSBCA CLASS 5 ALL STATE TEAM

Pitchers – First Team

Sr       Cody Hacker                       Holt

Sr       Tyler Martin                       Webb City

Sr       Collin Brougham                Park Hill South

Sr       Forrest Barnes                    Ozark

Jr       Tyler Martin                        Jackson

 

Pitchers – Second Team

Jr        Carter Rustad                     Staley

Sr        Brandt Lightner                 Blue Springs South

Sr        Jake Deakins                       Hickman

Sr        Noah Niznik                         Vianney

 

Pitchers – Honorable Mention

Sr        Ethan Paschke                     Glendale

Sr        Mitch O’Dekirk                   Vianney

Sr        Peyton Smith                        Blue Springs

Jr        Ryan Waller                          Lindbergh

 

Catchers – First Team

Sr        Allante Hall                          Blue Springs South

Sr        Andrew Keck                       Vianney

Sr        Spencer Patrick                   Fort Osage

Sr        Caleb Marquez                    Blue Springs

 

Catchers – Second Team

Sr        Johnny Rayburn                  Staley

Jr        Colby Sneed                          Platte County

Sr        Tre Morris                            Battle

 

Catchers – Honorable Mention

Sr         Nick Wilke                            Holt

Jr         Austin Ohland                      Lafayette   

 

Infielders – First Team

Sr      Cameron Chick                      Hickman

Sr      Jake Lufft                               Blue Springs

Sr      Turner Fritts                          Poplar Bluff

Sr      Logan Steenstra                     Liberty

Jr      Jacob Wilson                          Staley

Sr      Bryce Dye                                Fort Osage

 

Infielders – Second Team

Jr      Ty Wilmsmeyer                      Glendale

Jr      Nico Hagen                              Vianney

Sr      Jackson Dierenfeldt                Staley

Sr      Tyson Cox                                Poplar Bluff

Jr       John Herrman                        Blue Springs South

 

Infielders – Honorable Mention

Soph    Nate Chester                         Liberty North

Jr         Michael Brewer                    Hillsboro                    

Sr         Noah Cameron                     St. Joseph Central

Soph    Spencer Nivens                     Rock Bridge

 

Outfielders – First Team

Sr         Christian Franklin               Rockhurst

Sr         Zac Salyers                            Kickapoo

Sr         Jack Swiney                           Parkway West

Soph    CJ Cepicky                             Vianney

 

Outfielders – Second Team

Jr         Drew Mackie                           Liberty             

Sr         Zane Barr                                Fort Osage

Sr         James Perry                             Liberty North

Sr         Roderick Criss                         Staley

Jr         Dalton Grantham                    Francis Howell

 

Outfielders – Honorable Mention

Jr         Thomas Brand                         Glendale

Jr         Carter Young                           Lee’s Summit West

Sr         Aaron Keast                             Staley

 

Dh/Utility – First Team

Sr         Luke Mann                             Vianney

Sr         Braedyn McLaughlin            Staley

Jr         Mason Auer                            Kickapoo

Jr         Braxton Bragg                        Liberty

 

Dh/Utility – Second Team

Soph    Jeremy Schork                       Rockwood Summit

Sr         Will Heller                              Blue Springs South

Sr         Cameron Prayer                    Parkway North

Sr         Jackson Galloway                  Lee’s Summit West

 

Dh/Utility – Honorable Mention

Sr         Bennett Patton                       Hickman

Jr         Dalton Riechers                      Platte County