2018 Ozark Conference Wrestling Results

See team and medal round results from the 2018 Ozark Conference Wrestling Tournament below.

TEAM RESULTS

1. Waynesville – 199.5
2. Lebanon – 196
3. Rolla – 184
4. Camdenton – 102.5
5. Joplin – 66
6. Glendale – 36
7. Kickapoo – 30
8. Parkview – 14.5
9. Hillcrest – 14

INDIVIDUAL RESULTS

106

1st Place – Grant Garrett of Camdenton High School
2nd Place – Alexander Sederburg of Rolla High School
3rd Place – Thomas Brady of Waynesville High School
4th Place – Cole Patton of Lebanon High School

1st Place Match
Grant Garrett (Camdenton High School) 41-8, Fr. over Alexander Sederburg (Rolla High School) 29-9, Fr. (SV-1 6-4)

3rd Place Match
Thomas Brady (Waynesville High School) 27-13, So. over Cole Patton (Lebanon High School) 22-23, Fr. (MD 14-5)

113

1st Place – Anthony Sederburg of Rolla High School
2nd Place – Hogan Fisher of Lebanon High School
3rd Place – Jacob Fuglsang of Camdenton High School
4th Place – Jordan Copple of Waynesville High School

1st Place Match
Anthony Sederburg (Rolla High School) 42-1, Jr. over Hogan Fisher (Lebanon High School) 30-13, Jr. (Fall 2:26)

3rd Place Match
Jacob Fuglsang (Camdenton High School) 28-18, So. over Jordan Copple (Waynesville High School) 14-17, Fr. (Fall 0:47)

120

1st Place – Nathan Pulliam of Rolla High School
2nd Place – Hunter Lewis of Lebanon High School
3rd Place – Connor Morgan of Camdenton High School
4th Place – Bailey Fisher of Glendale High School

1st Place Match
Nathan Pulliam (Rolla High School) 42-0, Fr. over Hunter Lewis (Lebanon High School) 31-13, Jr. (Fall 3:30)

3rd Place Match
Connor Morgan (Camdenton High School) 27-4, So. over Bailey Fisher (Glendale High School) 20-17, . (Fall 4:00)

126

1st Place – Cole Roark of Lebanon High School
2nd Place – Zach Fennell of Rolla High School
3rd Place – Aedan Brady of Waynesville High School
4th Place – Wyatt Stamper of Camdenton High School

1st Place Match
Cole Roark (Lebanon High School) 35-9, So. over Zach Fennell (Rolla High School) 30-1, So. (Fall 1:22)

3rd Place Match
Aedan Brady (Waynesville High School) 20-24, Sr. over Wyatt Stamper (Camdenton High School) 19-23, So. (Dec 6-3)

132

1st Place – Gaven Sax of Waynesville High School
2nd Place – Ryan Rothove of Camdenton High School
3rd Place – Dathan Mickem of Rolla High School
4th Place – Cade Schmitz of Lebanon High School

1st Place Match
Gaven Sax (Waynesville High School) 35-2, So. over Ryan Rothove (Camdenton High School) 30-11, Jr. (For.)

3rd Place Match
Dathan Mickem (Rolla High School) 30-10, So. over Cade Schmitz (Lebanon High School) 28-18, Sr. (Dec 2-0)

138

1st Place – Sean Sax of Waynesville High School
2nd Place – Gabe Blain of Camdenton High School
3rd Place – Brayden Williams of Joplin High School
4th Place – Justin McEnaney of Rolla High School

1st Place Match
Sean Sax (Waynesville High School) 42-0, Sr. over Gabe Blain (Camdenton High School) 37-11, Sr. (Fall 1:49)

3rd Place Match
Brayden Williams (Joplin High School) 20-9, Jr. over Justin McEnaney (Rolla High School) 22-16, Jr. (MD 10-2)

145

1st Place – Micheal Cassidy of Waynesville High School
2nd Place – Coleman Brainard of Rolla High School
3rd Place – Kenyen Kieber of Parkview High School
4th Place – Caleb Shields of Lebanon High School

1st Place Match
Micheal Cassidy (Waynesville High School) 40-3, Jr. over Coleman Brainard (Rolla High School) 40-4, Sr. (Dec 4-2)

3rd Place Match
Kenyen Kieber (Parkview High School) 22-10, Jr. over Caleb Shields (Lebanon High School) 19-22, Jr. (Dec 10-3)

152

1st Place – Trevor Christian of Lebanon High School
2nd Place – Jesus Ramirez of Camdenton High School
3rd Place – Lucas Lambeth of Rolla High School
4th Place – Payton Ripper of Glendale High School

1st Place Match
Trevor Christian (Lebanon High School) 43-2, So. over Jesus Ramirez (Camdenton High School) 37-11, Sr. (Dec 11-7)

3rd Place Match
Lucas Lambeth (Rolla High School) 27-14, Sr. over Payton Ripper (Glendale High School) 9-23, . (TF-1.5 5:00 (16-0))

160

1st Place – Daniel Albrecht of Waynesville High School
2nd Place – Cameron Flanagan of Glendale High School
3rd Place – Bryce Oconnor of Rolla High School
4th Place – Jake Henson of Lebanon High School

1st Place Match
Daniel Albrecht (Waynesville High School) 26-10, Jr. over Cameron Flanagan (Glendale High School) 42-6, . (Fall 4:13)

3rd Place Match
Bryce Oconnor (Rolla High School) 28-19, Jr. over Jake Henson (Lebanon High School) 28-11, Fr. (Fall 1:49)

170

1st Place – Devon Stearns of Waynesville High School
2nd Place – Steven Brown of Hillcrest High School
3rd Place – Deric Woodman of Joplin High School
4th Place – Jon Berry of Lebanon High School

1st Place Match
Devon Stearns (Waynesville High School) 18-3, Sr. over Steven Brown (Hillcrest High School) 24-18, Sr. (MD 14-4)

3rd Place Match
Deric Woodman (Joplin High School) 9-3, So. over Jon Berry (Lebanon High School) 15-24, Jr. (Dec 7-3)

182

1st Place – Ty Glendenning of Lebanon High School
2nd Place – Floyd Moore of Waynesville High School
3rd Place – Evan Bowler of Kickapoo High School
4th Place – David Bridges of Rolla High School

1st Place Match
Ty Glendenning (Lebanon High School) 30-14, Jr. over Floyd Moore (Waynesville High School) 26-15, Sr. (Fall 1:06)

3rd Place Match
Evan Bowler (Kickapoo High School) 21-27, . over David Bridges (Rolla High School) 13-16, So. (MD 13-3)

195

1st Place – Andrew Lietold of Waynesville High School
2nd Place – Caleb Brown of Lebanon High School
3rd Place – Noah Jennerjohn of Kickapoo High School
4th Place – Colton Franks of Rolla High School

1st Place Match
Andrew Lietold (Waynesville High School) 30-12, Jr. over Caleb Brown (Lebanon High School) 23-12, Sr. (Fall 2:12)

3rd Place Match
Noah Jennerjohn (Kickapoo High School) 23-23, Sr. over Colton Franks (Rolla High School) 26-19, So. (Dec 5-3)

220

1st Place – Jadyn Withrow of Joplin High School
2nd Place – Landen Smith of Lebanon High School
3rd Place – Ethan Gatzmeyer of Waynesville High School
4th Place – Jacob Dobkins of Rolla High School

1st Place Match
Jadyn Withrow (Joplin High School) 29-2, Jr. over Landen Smith (Lebanon High School) 30-12, So. (Fall 1:48)

3rd Place Match
Ethan Gatzmeyer (Waynesville High School) 29-10, Sr. over Jacob Dobkins (Rolla High School) 28-18, Sr. (Fall 4:36)

285

1st Place – Jacob Booe of Joplin High School
2nd Place – Race Cottongim of Lebanon High School
3rd Place – Justin Briggs of Rolla High School
4th Place – Tim Brech of Waynesville High School

1st Place Match
Jacob Booe (Joplin High School) 22-2, Jr. over Race Cottongim (Lebanon High School) 30-13, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match
Justin Briggs (Rolla High School) 30-11, So. over Tim Brech (Waynesville High School) 28-17, Jr. (Fall 1:43)