2018 Republic Wrestling Tournament Results

CLICK HERE TO SEE PHOTOS OF THE TOURNAMENT

TEAM RESULTS

1 Joplin, MO 189
2 Rolla, MO 187
3 Willard, MO 159.5
4 Logan-Rogersville, MO 153
5 Webb City, MO 141
6 Rogers Heritage, AR 136.5
7 Republic, MO 110.5
8 Reeds Spring, MO 90
9 Raytown South, MO 82.5
10 Parkview, MO 66.5
11 Central (Springfield), MO 64
12 Central (St. Joseph), MO 61.5
13 Kickapoo, MO 45
14 Ozark, MO 40.5
15 Hollister, MO 37
16 Hillcrest, MO 22

INDIVIDUAL RESULTS

106
Guaranteed Places
1st Place – Anthony Sederburg of Rolla
2nd Place – Kyler Carter of Webb City
3rd Place – Christian Finley of Willard
4th Place – Preston Sleeth of Logan-Rogersville
5th Place – Chase Johnson of Reeds Spring
6th Place – Gerald Barnes of Central (St. Joseph)
7th Place – Riley Newsom of Ozark
8th Place – Zoe Bowman of Republic
9th Place – Jerry Heidekker of Joplin
10th Place – Marcus Wilson of Raytown South
11th Place – Edgar Banuelos of Rogers Heritage
1st Place Match
Anthony Sederburg (Rolla) 26-1, Jr. over Kyler Carter (Webb City) 26-3, So. (Fall 2:12)
3rd Place Match
Christian Finley (Willard) 26-6, Fr. over Preston Sleeth (Logan-Rogersville) 17-5, Jr. (Dec 10-3)
5th Place Match
Chase Johnson (Reeds Spring) 13-15, So. over Gerald Barnes (Central (St. Joseph)) 9-6, Fr. (Fall 3:52)
7th Place Match
Riley Newsom (Ozark) 11-5, Fr. over Zoe Bowman (Republic) 6-8, Sr. (Fall 3:10)

113
Guaranteed Places
1st Place – Riley Wertz of Willard
2nd Place – Gabe Brandenburg of Logan-Rogersville
3rd Place – Alexander Sederburg of Rolla
4th Place – JC White of Rogers Heritage
5th Place – Reese Lawler of Republic
6th Place – Shane Thompson of Reeds Spring
7th Place – Brenden Evans of Joplin
8th Place – Jordan Hurst of Ozark
9th Place – William Shields of Central (Springfield)
10th Place – Ethan Fulfer of Parkview
11th Place – Jaime Gomez of Hollister
1st Place Match
Riley Wertz (Willard) 9-1, So. over Gabe Brandenburg (Logan-Rogersville) 23-3, Fr. (Dec 3-2)
3rd Place Match
Alexander Sederburg (Rolla) 21-8, Fr. over JC White (Rogers Heritage) 10-3, Jr. (Fall 3:38)
5th Place Match
Reese Lawler (Republic) 17-13, Fr. over Shane Thompson (Reeds Spring) 13-9, Fr. (MD 11-2)
7th Place Match
Brenden Evans (Joplin) 9-10, Jr. over Jordan Hurst (Ozark) 13-6, Fr. (Fall 3:36)

120
Guaranteed Places
1st Place – Michael Taylor of Republic
2nd Place – Josh Copher of Webb City
3rd Place – Eric Holt of Reeds Spring
4th Place – Michael Finley of Willard
5th Place – Collin Woods of Rolla
6th Place – Brandon Williams of Central (Springfield)
7th Place – Rylan Newell of Hollister
8th Place – Senyo Kpenu of Central (St. Joseph)
9th Place – Seth Miranda of Logan-Rogersville
10th Place – Shalisha Carter of Raytown South
11th Place – Adam Hofer of Ozark
12th Place – Nicholas Vang of Joplin
1st Place Match
Michael Taylor (Republic) 28-7, Jr. over Josh Copher (Webb City) 21-7, So. (Dec 4-2)
3rd Place Match
Eric Holt (Reeds Spring) 23-5, Fr. over Michael Finley (Willard) 11-7, So. (Fall 2:34)
5th Place Match
Collin Woods (Rolla) 14-1, So. over Brandon Williams (Central (Springfield)) 20-11, Jr. (Dec 7-5)
7th Place Match
Rylan Newell (Hollister) 7-16, Fr. over Senyo Kpenu (Central (St. Joseph)) 5-16, So. (Fall 1:17)
126
Guaranteed Places
1st Place – Jonah Gann of Logan-Rogersville
2nd Place – Nic Carbajal of Rogers Heritage
3rd Place – Jackson Taylor of Webb City
4th Place – Son Aung of Central (St. Joseph)
5th Place – Gabe Hesington of Republic
6th Place – Payton Lambeth of Rolla
7th Place – Anthony Tolbert of Reeds Spring
8th Place – Justin Williams of Central (Springfield)
9th Place – Oscar Martinez of Willard
10th Place – Johnathan DeVol of Raytown South
11th Place – Garrett Greve of Kickapoo
12th Place – Owen Harris of Ozark
1st Place Match
Jonah Gann (Logan-Rogersville) 21-6, So. over Nic Carbajal (Rogers Heritage) 15-10, Jr. (TF-1.5 4:50 (15-0))
3rd Place Match
Jackson Taylor (Webb City) 7-8, So. over Son Aung (Central (St. Joseph)) 13-11, Sr. (Fall 2:08)
5th Place Match
Gabe Hesington (Republic) 14-7, So. over Payton Lambeth (Rolla) 13-9, Fr. (Fall 0:42)
7th Place Match
Anthony Tolbert (Reeds Spring) 9-20, So. over Justin Williams (Central (Springfield)) 7-22, Sr. (Fall 0:55)

132
Guaranteed Places
1st Place – Jay Strausbaugh of Logan-Rogersville
2nd Place – Jonathan O`Connell of Republic
3rd Place – Bobby Owens of Joplin
4th Place – Ryder Heimbach of Willard
5th Place – Dathan Mickem of Rolla
6th Place – Parker Lane of Ozark
7th Place – Daniel Florez of Kickapoo
8th Place – Snyper Herron of Webb City
9th Place – Andrew Carter of Raytown South
10th Place – William (Butch) Walters of Central (St. Joseph)
11th Place – Garrett Ditzer of Reeds Spring
12th Place – Lucas Bare of Hollister
13th Place – Kadin Leach of Rogers Heritage
14th Place – Ethan Hartman of Parkview
1st Place Match
Jay Strausbaugh (Logan-Rogersville) 27-2, So. over Jonathan O`Connell (Republic) 25-7, So. (Dec 2-1)
3rd Place Match
Bobby Owens (Joplin) 17-7, Sr. over Ryder Heimbach (Willard) 22-11, Fr. (Fall 5:37)
5th Place Match
Dathan Mickem (Rolla) 18-5, So. over Parker Lane (Ozark) 12-10, So. (Dec 4-1)
7th Place Match
Daniel Florez (Kickapoo) 3-2, Jr. over Snyper Herron (Webb City) 8-7, So. (Fall 5:30)
9th Place Match
Andrew Carter (Raytown South) 16-6, Sr. over William (Butch) Walters (Central (St. Joseph)) 15-15, Fr. (Fall 1:42)
11th Place Match
Garrett Ditzer (Reeds Spring) 2-3, So. over Lucas Bare (Hollister) 1-14, Fr. (Fall 1:12)
13th Place Match
Kadin Leach (Rogers Heritage) 11-21, So. over Ethan Hartman (Parkview) 1-11, So. (Fall 4:45)
15th Place Match
() , . over () , . (Bye)

138
Guaranteed Places
1st Place – Coleman Brainard of Rolla
2nd Place – Tallon Heimbach of Willard
3rd Place – Brayden Williams of Joplin
4th Place – Justin Brown of Rogers Heritage
5th Place – Roger Carranco of Webb City
6th Place – Cypress Boyd of Raytown South
7th Place – Noah Farrales of Parkview
8th Place – Brody Jackson of Central (St. Joseph)
9th Place – Tristan Upp of Kickapoo
10th Place – Owen Christian of Logan-Rogersville
11th Place – Chance Maples of Central (Springfield)
12th Place – Brandon McEntire of Reeds Spring
13th Place – Cael Spohn of Ozark
14th Place – Forfeit Forfeit of Hillcrest
1st Place Match
Coleman Brainard (Rolla) 27-2, Sr. over Tallon Heimbach (Willard) 18-2, Jr. (MD 8-0)
3rd Place Match
Brayden Williams (Joplin) 17-8, Jr. over Justin Brown (Rogers Heritage) 22-15, Sr. (Fall 2:31)
5th Place Match
Roger Carranco (Webb City) 15-12, Fr. over Cypress Boyd (Raytown South) 3-2, So. (Fall 2:33)
7th Place Match
Noah Farrales (Parkview) 5-14, So. over Brody Jackson (Central (St. Joseph)) 4-4, Fr. (Dec 7-2)
9th Place Match
Tristan Upp (Kickapoo) 14-19, Jr. over Owen Christian (Logan-Rogersville) 8-11, So. (Fall 1:21)
11th Place Match
Chance Maples (Central (Springfield)) 7-17, Fr. over Brandon McEntire (Reeds Spring) 1-4, So. (Fall 0:27)
13th Place Match
Cael Spohn (Ozark) 10-11, So. over Forfeit Forfeit (Hillcrest) 14-18, Fr. (M. For.)
15th Place Match
() , . over () , . (Bye)

145
Guaranteed Places
1st Place – Alex Garrett of Willard
2nd Place – Lucas Campbell of Logan-Rogersville
3rd Place – Lucas Lambeth of Rolla
4th Place – Terry Shuey of Joplin
5th Place – Anthony Genel of Central (Springfield)
6th Place – Jared Serville of Raytown South
7th Place – Elisha Valentine of Parkview
8th Place – Cayden Love of Reeds Spring
9th Place – Brayden Hollingsworth of Webb City
10th Place – Riley Woodring of Republic
11th Place – Caden Bench of Ozark
12th Place – Gaige Cox of Central (St. Joseph)
13th Place – Alejandro Murillo of Rogers Heritage
14th Place – Jacob McGeogh of Hollister
15th Place – Jake Wannenmacher of Kickapoo
1st Place Match
Alex Garrett (Willard) 31-1, Sr. over Lucas Campbell (Logan-Rogersville) 26-4, Sr. (Dec 6-0)
3rd Place Match
Lucas Lambeth (Rolla) 16-7, Sr. over Terry Shuey (Joplin) 13-11, Sr. (Fall 2:57)
5th Place Match
Anthony Genel (Central (Springfield)) 11-12, Sr. over Jared Serville (Raytown South) 11-11, Sr. (Fall 5:47)
7th Place Match
Elisha Valentine (Parkview) 4-21, Jr. over Cayden Love (Reeds Spring) 11-19, So. (Fall 4:24)
9th Place Match
Brayden Hollingsworth (Webb City) 12-9, Fr. over Riley Woodring (Republic) 8-16, Sr. (Fall 3:56)
11th Place Match
Caden Bench (Ozark) 16-10, Fr. over Gaige Cox (Central (St. Joseph)) 6-18, Jr. (Fall 2:48)
13th Place Match
Alejandro Murillo (Rogers Heritage) 13-17, So. over Jacob McGeogh (Hollister) 3-21, So. (Fall 2:57)
15th Place Match
Jake Wannenmacher (Kickapoo) 6-23, Sr. over () , . (Bye)

152
Guaranteed Places
1st Place – Chance McCrary of Rogers Heritage
2nd Place – Jed Brandon of Willard
3rd Place – Kenyen Kieber of Parkview
4th Place – Kade Hicks of Webb City
5th Place – Trace Walters of Central (St. Joseph)
6th Place – Bryce Oconnor of Rolla
7th Place – Caleb Swearingin of Logan-Rogersville
8th Place – Josh Neville of Hollister
9th Place – Reece Sobelewski of Republic
10th Place – Nathan Glades of Joplin
11th Place – Marquese Gaten of Kickapoo
12th Place – John Shouse of Central (Springfield)
13th Place – William Yeokum of Raytown South
1st Place Match
Chance McCrary (Rogers Heritage) 27-2, Sr. over Jed Brandon (Willard) 25-8, So. (Dec 6-3)
3rd Place Match
Kenyen Kieber (Parkview) 20-8, Jr. over Kade Hicks (Webb City) 16-6, So. (Fall 5:08)
5th Place Match
Trace Walters (Central (St. Joseph)) 7-3, Sr. over Bryce Oconnor (Rolla) 19-12, Jr. (Dec 4-1)
7th Place Match
Caleb Swearingin (Logan-Rogersville) 18-11, Sr. over Josh Neville (Hollister) 22-13, Sr. (Fall 3:09)
9th Place Match
Reece Sobelewski (Republic) 10-18, Jr. over Nathan Glades (Joplin) 5-8, Fr. (Fall 0:53)
11th Place Match
Marquese Gaten (Kickapoo) 4-17, So. over John Shouse (Central (Springfield)) 3-10, Jr. (M. For.)
13th Place Match
William Yeokum (Raytown South) 2-3, Fr. over () , . (Bye)
15th Place Match
() , . over () , . (Bye)

160
Guaranteed Places
1st Place – Jacob Bartlett of Joplin
2nd Place – Ruben Lenker of Webb City
3rd Place – Seth Wild of Republic
4th Place – Braedon Newell of Hollister
5th Place – Reece Hill of Parkview
6th Place – Kaden Kious of Reeds Spring
7th Place – Kaleb Doyle of Ozark
8th Place – Evan Anderson of Kickapoo
9th Place – Trenton Graham of Logan-Rogersville
10th Place – Tristan Lietz of Rolla
11th Place – Juan Camacho of Rogers Heritage
12th Place – Caleb Zweerink of Central (St. Joseph)
13th Place – Gavin Wallace of Willard
15th Place – Adam Trivitt of Hillcrest
1st Place Match
Jacob Bartlett (Joplin) 13-1, Sr. over Ruben Lenker (Webb City) 19-7, So. (Fall 4:42)
3rd Place Match
Seth Wild (Republic) 23-11, Sr. over Braedon Newell (Hollister) 21-14, Sr. (Dec 9-7)
5th Place Match
Reece Hill (Parkview) 7-14, Jr. over Kaden Kious (Reeds Spring) 5-14, So. (Dec 12-8)
7th Place Match
Kaleb Doyle (Ozark) 15-17, Jr. over Evan Anderson (Kickapoo) 6-25, Sr. (Fall 1:42)
9th Place Match
Trenton Graham (Logan-Rogersville) 12-14, So. over Tristan Lietz (Rolla) 6-11, Jr. (Dec 5-0)
11th Place Match
Juan Camacho (Rogers Heritage) 4-9, Jr. over Caleb Zweerink (Central (St. Joseph)) 2-8, Fr. (Fall 2:43)
13th Place Match
Gavin Wallace (Willard) 11-19, So. over () , . (Bye)
15th Place Match
Adam Trivitt (Hillcrest) 3-20, So. over () , . (Bye)

170
Guaranteed Places
1st Place – Clayton Johnson of Reeds Spring
2nd Place – Deric Woodman of Joplin
3rd Place – Gibson Sweet of Webb City
4th Place – Steven Brown of Hillcrest
5th Place – David Margaryan of Central (Springfield)
6th Place – Jacob Phillips of Rolla
7th Place – Jonas Keohane of Willard
8th Place – Liam Mefferd of Hollister
9th Place – Jake Carrow of Logan-Rogersville
10th Place – Max Schilling of Ozark
11th Place – Calvin Thompson of Central (St. Joseph)
12th Place – Omar Ramirez of Rogers Heritage
13th Place – Waylen Spencer of Parkview
1st Place Match
Clayton Johnson (Reeds Spring) 12-0, Jr. over Deric Woodman (Joplin) 4-1, Sr. (Dec 3-0)
3rd Place Match
Gibson Sweet (Webb City) 13-8, Jr. over Steven Brown (Hillcrest) 19-12, Sr. (Dec 12-9)
5th Place Match
David Margaryan (Central (Springfield)) 18-6, Jr. over Jacob Phillips (Rolla) 10-17, Sr. (Fall 3:29)
7th Place Match
Jonas Keohane (Willard) 15-18, Fr. over Liam Mefferd (Hollister) 9-10, Fr. (Fall 2:22)
9th Place Match
Jake Carrow (Logan-Rogersville) 11-14, Jr. over Max Schilling (Ozark) 13-5, So. (Fall 4:25)
11th Place Match
Calvin Thompson (Central (St. Joseph)) 7-18, Jr. over Omar Ramirez (Rogers Heritage) 3-11, So. (Fall 2:25)
13th Place Match
Waylen Spencer (Parkview) 2-14, Fr. over () , . (Bye)
15th Place Match
() , . over () , . (Bye)

182
Guaranteed Places
1st Place – Lucas Kuehnel of Joplin
2nd Place – Colton Franks of Rolla
3rd Place – Harold Pinks of Raytown South
4th Place – Greg Lamorie of Central (St. Joseph)
5th Place – Elijah Rawson of Rogers Heritage
6th Place – Jonny Goggins of Webb City
7th Place – Evan Bowler of Kickapoo
8th Place – Dakota Deets of Reeds Spring
9th Place – Sam Manis of Willard
10th Place – Jacob Ward of Ozark
11th Place – John Hickman of Republic
12th Place – Hailey Norman of Central (Springfield)
13th Place – Layne Bruck of Hollister
14th Place – William Hampton of Hillcrest
1st Place Match
Lucas Kuehnel (Joplin) 7-1, Jr. over Colton Franks (Rolla) 19-10, So. (Fall 1:15)
3rd Place Match
Harold Pinks (Raytown South) 13-12, Sr. over Greg Lamorie (Central (St. Joseph)) 11-11, Jr. (Fall 5:17)
5th Place Match
Elijah Rawson (Rogers Heritage) 22-12, Jr. over Jonny Goggins (Webb City) 6-10, Sr. (Fall 1:04)
7th Place Match
Evan Bowler (Kickapoo) 15-18, Jr. over Dakota Deets (Reeds Spring) 2-13, So. (Fall 0:58)
9th Place Match
Sam Manis (Willard) 14-9, Jr. over Jacob Ward (Ozark) 7-10, So. (Fall 0:25)
11th Place Match
John Hickman (Republic) 6-16, So. over Hailey Norman (Central (Springfield)) 5-19, Fr. (Fall 1:02)
13th Place Match
Layne Bruck (Hollister) 6-15, Fr. over William Hampton (Hillcrest) 15-15, Jr. (M. For.)
15th Place Match
() , . over () , . (Bye)

195
Guaranteed Places
1st Place – Barrett Beaird of Logan-Rogersville
2nd Place – Charlie March of Rogers Heritage
3rd Place – Gabriel Fletchall of Central (Springfield)
4th Place – Aaron Schuerger of Willard
5th Place – Noah Jennerjohn of Kickapoo
6th Place – Colby Allen of Ozark
7th Place – Tyler Dawson of Republic
8th Place – Lewis Caples of Raytown South
9th Place – Qunici Attyberry of Hillcrest
10th Place – David Bridges of Rolla
11th Place – Keith Allen of Central (St. Joseph)
1st Place Match
Barrett Beaird (Logan-Rogersville) 22-6, Jr. over Charlie March (Rogers Heritage) 28-8, So. (Fall 2:31)
3rd Place Match
Gabriel Fletchall (Central (Springfield)) 27-4, So. over Aaron Schuerger (Willard) 13-11, Sr. (Fall 4:28)
5th Place Match
Noah Jennerjohn (Kickapoo) 14-17, Sr. over Colby Allen (Ozark) 6-14, So. (Fall 1:00)
7th Place Match
Tyler Dawson (Republic) 17-13, Sr. over Lewis Caples (Raytown South) 12-6, Sr. (M. For.)

220
Guaranteed Places
1st Place – Jadyn Withrow of Joplin
2nd Place – DeAndrea Mendez of Rogers Heritage
3rd Place – Matt Miller of Webb City
4th Place – Braden Tofaeono of Raytown South
5th Place – Jacob Dobkins of Rolla
6th Place – Austin Moody of Republic
7th Place – Corbin Hill of Parkview
8th Place – Cole Keeton of Willard
9th Place – Grant Miller of Kickapoo
10th Place – Danny Gimlin of Hollister
11th Place – Ben Hadle of Central (St. Joseph)
1st Place Match
Jadyn Withrow (Joplin) 23-1, Jr. over DeAndrea Mendez (Rogers Heritage) 26-5, Sr. (Fall 5:55)
3rd Place Match
Matt Miller (Webb City) 19-7, Jr. over Braden Tofaeono (Raytown South) 18-12, So. (Fall 2:22)
5th Place Match
Jacob Dobkins (Rolla) 17-12, Sr. over Austin Moody (Republic) 18-15, Sr. (Fall 2:52)
7th Place Match
Corbin Hill (Parkview) 4-6, Sr. over Cole Keeton (Willard) 1-9, Fr. (TF-1.5 5:49 (15-0))

285
Guaranteed Places
1st Place – Jacob Booe of Joplin
2nd Place – Justin Briggs of Rolla
3rd Place – Seth White of Parkview
4th Place – Darren Aldrich of Republic
5th Place – Marquis Garrett of Raytown South
6th Place – RJ Clevenger of Reeds Spring
7th Place – Edwin Sandoval of Rogers Heritage
8th Place – Trent Elkins of Ozark
9th Place – David Kwon of Kickapoo
10th Place – Noah Croyle of Central (St. Joseph)
1st Place Match
Jacob Booe (Joplin) 14-1, Jr. over Justin Briggs (Rolla) 19-8, So. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Seth White (Parkview) 14-7, Sr. over Darren Aldrich (Republic) 8-11, Fr. (Fall 0:24)
5th Place Match
Marquis Garrett (Raytown South) 3-2, Sr. over RJ Clevenger (Reeds Spring) 2-3, So. (Fall 5:12)
7th Place Match
Edwin Sandoval (Rogers Heritage) 11-17, Jr. over Trent Elkins (Ozark) 7-10, Fr. (Fall 3:27)
9th Place Match
David Kwon (Kickapoo) 5-18, Fr. over Noah Croyle (Central (St. Joseph)) 0-9, Fr. (Fall 1:09)