2017 Branson Wrestling Tournament Results

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Joseph Semerad of Monett
2nd Place – Oscar Ortiz of McDonald County
3rd Place – Levi Connelly of Seneca
4th Place – Kolton Sanders of Neosho
5th Place – Caden Lorenz of Branson
6th Place – Brady Franklin of Neosho JV
7th Place – Colton Chrisman of Branson JV
8th Place – Josiah Scates of Bentonville
1st Place Match
Joseph Semerad (Monett) 34-2, Fr. over Oscar Ortiz (McDonald County) 26-4, Fr. (Fall 3:45).
3rd Place Match
Levi Connelly (Seneca) 27-5, So. over Kolton Sanders (Neosho) 15-11, Fr. (Dec 1-0).
5th Place Match
Caden Lorenz (Branson) 17-11, Fr. over Brady Franklin (Neosho JV) 14-10, Fr. (Dec 8-2).
7th Place Match
Colton Chrisman (Branson JV) 5-5, Fr. over Josiah Scates (Bentonville) 15-21, Fr. (Fall 0:00).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Dalton Kivett of Neosho
2nd Place – Max Roark of Seneca
3rd Place – Skyler Harris of Branson
4th Place – Karter Brink of Monett
5th Place – Josh Copher of Webb City
6th Place – Scott Lome of Bentonville
7th Place – David Lazalde of McDonald County
8th Place – Johnsper Sepety of Neosho JV
1st Place Match
Dalton Kivett (Neosho) 24-1, Sr. over Max Roark (Seneca) 25-4, Jr. (MD 9-1).
3rd Place Match
Skyler Harris (Branson) 19-6, Jr. over Karter Brink (Monett) 32-5, Fr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Josh Copher (Webb City) 23-9, Fr. over Scott Lome (Bentonville) 32-9, Sr. (Dec 12-6).
7th Place Match
David Lazalde (McDonald County) 19-12, Fr. over Johnsper Sepety (Neosho JV) 10-13, Jr. (Fall 0:00).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Joel Barrientos of Monett
2nd Place – Dawson Stephens of Seneca
3rd Place – Johann Dela Cruz of McDonald County
4th Place – Bret Camerer of Neosho
5th Place – Gabe Holley of Bentonville
6th Place – Jackson Taylor of Webb City
7th Place – Jamie Black of Webb City JV
8th Place – Noah Reiboldt of Neosho JV
9th Place – Kelly Henson of Branson
10th Place – Taylor Knotts of Vian
11th Place – Dalton Kocher of Carl Junction
1st Place Match
Joel Barrientos (Monett) 34-3, Jr. over Dawson Stephens (Seneca) 28-5, Jr. (Dec 3-0).
3rd Place Match
Johann Dela Cruz (McDonald County) 16-16, So. over Bret Camerer (Neosho) 6-19, Fr. (MD 12-2).
5th Place Match
Gabe Holley (Bentonville) 27-13, Fr. over Jackson Taylor (Webb City) 11-14, Fr. (Fall 0:00).
7th Place Match
Jamie Black (Webb City JV) 2-3, . over Noah Reiboldt (Neosho JV) 5-11, Fr. (Fall 0:00).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Trenton Young of Neosho
2nd Place – Dalton Hembree of Seneca
3rd Place – Jakob Gerow of McDonald County
4th Place – Tyler Church of Carl Junction
5th Place – Obi Smith of Bentonville
6th Place – Nate Halliburton of Branson
7th Place – Nick Halliburton of Branson JV
8th Place – Benjamin Bemis of Fayetteville
1st Place Match
Trenton Young (Neosho) 23-2, Jr. over Dalton Hembree (Seneca) 35-1, So. (Dec 5-0).
3rd Place Match
Jakob Gerow (McDonald County) 26-3, Jr. over Tyler Church (Carl Junction) 18-7, Sr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Obi Smith (Bentonville) 33-12, Fr. over Nate Halliburton (Branson) 9-11, Jr. (Fall 3:56).
7th Place Match
Nick Halliburton (Branson JV) 6-4, Fr. over Benjamin Bemis (Fayetteville) 8-23, So. (MD 14-3).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Gannon Millard of Neosho
2nd Place – Logan Schmit of Bentonville
3rd Place – Gunnar Bradley of Monett
4th Place – Christian Jones of Vian
5th Place – Holden Hughes of Carl Junction
6th Place – Reagan Ulrich of Branson
7th Place – James Miller of Branson JV
8th Place – Sergio Perez of Webb City
1st Place Match
Gannon Millard (Neosho) 20-2, Sr. over Logan Schmit (Bentonville) 31-4, Fr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Gunnar Bradley (Monett) 29-9, Fr. over Christian Jones (Vian) 18-2, So. (Dec 5-1).
5th Place Match
Holden Hughes (Carl Junction) 15-7, So. over Reagan Ulrich (Branson) 16-12, Fr. (Dec 6-1).
7th Place Match
James Miller (Branson JV) 4-7, So. over Sergio Perez (Webb City) 7-13, Fr. (Dec 10-4).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Braxton Barnes of Neosho
2nd Place – Jacob Ulrich of Branson
3rd Place – Brody Crawford of Monett
4th Place – Bodhi Vann of Vian
5th Place – Zane Sims of Bentonville
6th Place – Brooks Neria of Carl Junction
7th Place – Chase Schrader of Seneca
8th Place – Robby Woody of Fayetteville
1st Place Match
Braxton Barnes (Neosho) 19-7, So. over Jacob Ulrich (Branson) 23-4, Sr. (Fall 1:53).
3rd Place Match
Brody Crawford (Monett) 18-9, Sr. over Bodhi Vann (Vian) 17-3, So. (M. For.).
5th Place Match
Zane Sims (Bentonville) 5-4, So. over Brooks Neria (Carl Junction) 11-11, Jr. (Dec 13-7).
7th Place Match
Chase Schrader (Seneca) 2-3, . over Robby Woody (Fayetteville) 3-9, Fr. (Fall 0:00).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cash Jones of Bentonville
2nd Place – Cole Hatfield of Seneca
3rd Place – Robert G. Davis of Neosho
4th Place – Onis Howard of Monett
5th Place – Brody Arroyos of Fayetteville
6th Place – Isiac Shields of Carl Junction
7th Place – Blake Hodge of Seneca JV
8th Place – Alex Maldonado of Branson
1st Place Match
Cash Jones (Bentonville) 39-3, Jr. over Cole Hatfield (Seneca) 37-2, Jr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Robert G. Davis (Neosho) 15-10, Jr. over Onis Howard (Monett) 22-8, Sr. (Dec 6-4).
5th Place Match
Brody Arroyos (Fayetteville) 28-12, Jr. over Isiac Shields (Carl Junction) 15-10, Fr. (Fall 0:00).
7th Place Match
Blake Hodge (Seneca JV) 2-3, . over Alex Maldonado (Branson) 10-12, So. (MD 9-1).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Trey Smith of Seneca
2nd Place – Hunter Holderfield of Branson
3rd Place – Whitt Fletcher of Vian
4th Place – Sam Townsend of Neosho JV
5th Place – Jesse Kennedy of Carl Junction
6th Place – Nathan Desler of Bentonville
7th Place – Alec Rothman of Neosho
8th Place – Leslie Covington of Fayetteville JV
9th Place – Evan Johnson of Fayetteville
10th Place – Lane Graham of Seneca JV
11th Place – Jordan Withnell of Monett
1st Place Match
Trey Smith (Seneca) 37-0, Sr. over Hunter Holderfield (Branson) 15-6, Sr. (MD 16-5).
3rd Place Match
Whitt Fletcher (Vian) 18-1, So. over Sam Townsend (Neosho JV) 13-17, Jr. (Fall 0:00).
5th Place Match
Jesse Kennedy (Carl Junction) 17-9, Sr. over Nathan Desler (Bentonville) 27-8, Jr. (Dec 5-0).
7th Place Match
Alec Rothman (Neosho) 14-12, So. over Leslie Covington (Fayetteville JV) 1-4, . (Fall 0:00).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Lance Hymer of Seneca
2nd Place – Isaiah Wittmer of Branson
3rd Place – Kyle Sanders of Neosho
4th Place – Truman Craig of McDonald County
5th Place – Clayton Johnson of Reeds Spring
6th Place – Dawson Scantling of Bentonville
7th Place – Desmond Hill of Monett
8th Place – Cory Barker of Carl Junction
9th Place – Cody Williamson of Fayetteville
10th Place – Kanton Washington of Vian
11th Place – Gunnar Griffith of Vian JV
12th Place – Trevor Box of Neosho JV
1st Place Match
Lance Hymer (Seneca) 35-2, Sr. over Isaiah Wittmer (Branson) 19-8, Sr. (Fall 3:22).
3rd Place Match
Kyle Sanders (Neosho) 17-8, Sr. over Truman Craig (McDonald County) 25-7, Sr. (Fall 0:00).
5th Place Match
Clayton Johnson (Reeds Spring) 22-10, So. over Dawson Scantling (Bentonville) 32-13, Sr. (Fall 0:00).
7th Place Match
Desmond Hill (Monett) 17-17, Sr. over Cory Barker (Carl Junction) 1-4, Fr. (Fall 0:00).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Joey Williams of Neosho
2nd Place – Luke Brandon of Bentonville
3rd Place – Taylor Cook of Seneca
4th Place – Kitch Channel of Carl Junction
5th Place – Conner Shafer of Reeds Spring
6th Place – Timber Bowers of McDonald County
7th Place – Collin Andrews of Branson
1st Place Match
Joey Williams (Neosho) 23-2, Jr. over Luke Brandon (Bentonville) 39-1, Sr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Taylor Cook (Seneca) 32-5, Sr. over Kitch Channel (Carl Junction) 17-8, Sr. (Dec 8-3).
5th Place Match
Conner Shafer (Reeds Spring) 3-2, Jr. over Timber Bowers (McDonald County) 11-19, Jr. (Fall 1:10).
7th Place Match
Collin Andrews (Branson) 10-11, So. over () , . (Bye).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Hunter Vanlue of Webb City
2nd Place – Johnny Meyer of Neosho
3rd Place – Quenton Crow of Carl Junction
4th Place – Kade Cato of Vian
5th Place – Isaiah Yorba of Bentonville
6th Place – Wesley Merriman of Monett
7th Place – Chuma Ubezonu of Fayetteville
8th Place – Skyler Commons of Seneca
1st Place Match
Hunter Vanlue (Webb City) 33-0, Sr. over Johnny Meyer (Neosho) 23-3, Sr. (Dec 5-3).
3rd Place Match
Quenton Crow (Carl Junction) 15-6, Sr. over Kade Cato (Vian) 17-3, So. (Fall 0:00).
5th Place Match
Isaiah Yorba (Bentonville) 32-10, Jr. over Wesley Merriman (Monett) 14-16, Fr. (Dec 8-4).
7th Place Match
Chuma Ubezonu (Fayetteville) 18-15, Jr. over Skyler Commons (Seneca) 0-5, Fr. (Fall 0:00).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ian Meyer of Monett
2nd Place – Zachary Plummer of Neosho
3rd Place – Matthew Muller of Fayetteville
4th Place – Robert Reason of Vian
5th Place – Zane Persinger of Neosho JV
6th Place – Jeremiah Fry of Bentonville
7th Place – Cameron Bunting of Branson
8th Place – Dallin Crockett of Webb City
1st Place Match
Ian Meyer (Monett) 28-2, Sr. over Zachary Plummer (Neosho) 20-6, Sr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Matthew Muller (Fayetteville) 27-8, So. over Robert Reason (Vian) 16-3, Sr. (Fall 0:00).
5th Place Match
Zane Persinger (Neosho JV) 6-3, Fr. over Jeremiah Fry (Bentonville) 27-14, Jr. (Dec 6-4).
7th Place Match
Cameron Bunting (Branson) 6-22, So. over Dallin Crockett (Webb City) 6-10, So. (Fall 0:20).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kammeron Barnes of McDonald County
2nd Place – Christian Nutz of Neosho
3rd Place – Eric Shockey of Branson
4th Place – Trevor Prewitt of Monett
5th Place – Alex Crowe of Bentonville
6th Place – Bowen Gade of Reeds Spring
7th Place – Marcus Tortorello of Fayetteville
1st Place Match
Kammeron Barnes (McDonald County) 10-8, Sr. over Christian Nutz (Neosho) 17-9, Sr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Eric Shockey (Branson) 12-4, Sr. over Trevor Prewitt (Monett) 4-11, Jr. (Fall 0:00).
5th Place Match
Alex Crowe (Bentonville) 17-18, Sr. over Bowen Gade (Reeds Spring) 15-16, . (Fall 0:00).
7th Place Match
Marcus Tortorello (Fayetteville) 8-15, So. over () , . (Bye).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Adrian Hitchcock of Neosho
2nd Place – Bronnie Kinser of McDonald County
3rd Place – Zeke Wall of Carl Junction
4th Place – David Stacey of Branson
5th Place – Damian Chapa of Branson JV
6th Place – Ethan Crowe of Bentonville
7th Place – Isaac Johnston of Neosho JV
8th Place – Matt Miller of Webb City
1st Place Match
Adrian Hitchcock (Neosho) 24-1, Jr. over Bronnie Kinser (McDonald County) 28-4, Jr. (Fall 0:00).
3rd Place Match
Zeke Wall (Carl Junction) 22-4, Jr. over David Stacey (Branson) 18-8, Sr. (Dec 4-1).
5th Place Match
Damian Chapa (Branson JV) 3-2, Jr. over Ethan Crowe (Bentonville) 27-13, 2nd. (Fall 0:00).
7th Place Match
Isaac Johnston (Neosho JV) 7-8, Jr. over Matt Miller (Webb City) 15-17, So. (Dec 6-3).