2016 Class 1 All-Region Football

    SWMFBCA 2016    
Defensive Tackle 1st Team 2nd team Hon. Ment
  Jordan Gower, Thayer Trenton Byers, Pierce City Hayden Park, Oseola
Tucker Allred, Ash Grove Ethan Bates, Lockwood Austin Gray, Liberal
Doug Stidham, Skyline Lawson Hill Sr. Miller Tyler Franzen, Miller
Justin Sons, Skyline
Defensive End 1st Team   2nd team   Hon. Ment
Dawson Russell, Thayer Keagan Hosman, Ash Grove Lawson Hill, Miller
  Jordan Cruz, Pierce City Mason Lile, Skyline Remmington Childers, Thayer
            Logan Winchester, Jasper
Linebacker 1st Team 2nd Team Hon. Ment
  Josh Pipken, Ash Grove Tyler Howell, Ash Grove Caleb Brown, Jasper
Garrett Young, Thayer Donnell Kleiboeker, Pierce City Taylor Morris, Miller
Brady Oeltjen, Lockwood Shawn Bryan, Skyline Rhyse Hine, Sarcoxie
Blake Meizler, Thayer Zach Taylor, Cabool Caleb Manning, Cabool
Dallas Kleiboeker, PC
Aydin Stone, Thayer
Rhett Garner, Miller
Wade Sprenkle, Liberal
Blaine Rasmussen, Ash Grove
Logan Reed, Lockwood
Defensive Back 1st Team   2nd Team   Hon. Ment
  Nate Brethower, Skyline Parker Soper, Ash Grove Joel Higgins, Osceola
Paul Chavez, Ash Grove Jett Haven, Thayer Noah Harris So. Liberal
Chris Comerford Jr. Sarcoxie Logan Miller, Cabool Spencer Eagleburger, Ash Grove
Josh Osterdyk, Lockwood Tanner Swearingin, Skyline Zyman Langley, Thayer
  Chris Nibblelink, Pleaant Hope
Mitch Carney, Osceola
Paxton Masterson, Lockwood
Offensive line 1st Team   2nd Team   Hon. Ment
Jordan Gower, Thayer Justin Sons, Skyline Dawson Russell, Thayer
Eric Weaver, Skyline Brady Oetjen Jr. Lockwood Skylar Neill, Lockwood
Tucker Allred, Ash Grove Nathan Piccoli, Osceola Josh Reese, Cabool
Trenton Byers, Pierce City Josh Pipkin, Ash Grove Tyler Atkins, Cabool
Eli Russell, Thayer Raul Reyes, Sarcoxie Rhyse Hine, Sarcoxie
Braydon Miller, Pierce City
Eddie Forgey, Miller
Keith Pratt, Ash Grove
Tight End   1st Team   2nd Team   Hon. Ment
Jordan Cruz Sr. PC Danny Gorham, Thayer Tyler Howell, Ash Grove
Mike Werland, Pleasant Hope
  Sean Clark, Liberal
Alfred Velasquez, Sarcoxie
Receiver   1st Team   2nd Team   Hon. Ment
  Parker Soper, Ash Grove Cory Parnell Sr. Miller Joel Higgins, Osceola
Logan Sparkman Jr. Lockwood Jake Redus, Marionville Gage Gunter, Skyline
  Austin Bowers, Thayer Devon Middleton, Sarcoxie Tanner Swearingin, Skyline
Running Back   1st Team 2nd Team Hon. Ment
  Shawn Bryan, Skyline Caleb Manning, Cabool Mitchell Copening, Pierce City
Garrett Young, Thayer Noah Harris So. Liberal Jobe Edwards, Lockwood
Spencer Eagleburger, Ash Grove Ethan Bates, Lockwood Blake Murray, Osceola
Levi Brown, Jasper
Chase Powell, Thayer
David LaRue, Osceola
Quarterback   1st Team   2nd Team   Hon. Ment
  Chris Comerford, Sarcoxie Chase White, Ash Grove Will Beerly, Lockwood
Trevor Russell, Skyline
Kicker   1st Team 2nd Team Hon. Ment
  Raul Reyes Jr. Sarcoxie Trey Coose So. Lockwood Nick Johnson, Miller
Punter   1st Team 2nd Team Hon. Ment
Caleb Brown, Jasper Jacob Dermott, Liberal Ethan Bates, Lockwood
           
Return Specialist   1st Team 2nd Team Hon. Ment
Shawn Bryan, Skyline Chris Comerford, Sarcoxie Caleb Manning, Cabool
 
Coach of the Year-  Billy Webber
Offensive POY Shawn Bryan, Skyline
Defensive POY Jordan Gower, Thayer