2016 Class 1 All-State Baseball Teams

PITCHERS – FIRST TEAM
JR – AUSTIN HICKS – BELL CITY
SR – CODY MALAN – NEW COVENANT
JR – HAYDEN JEFFRYES – WALNUT GROVE
JR – RIVER WRIGHT – BUCKLIN/MACON COUNTY

PITCHERS – SECOND TEAM
JR – HUNTER SWEARINGIN – HUMANSVILLE
SOPH – TREVOR PIPES – LAPLATA
SOPH – GAGE MASHBURN – MACKS CREEK
SR – ZACH EVANS – NEW FRANKLIN

PITCHERS – HONORABLE MENTION           
FR – CONNOR TICHENOR – NORTHWEST HUGHESVILLE
SR – Cory Nicholson – Hermitage
SR – BEN SMITH – MARION COUNTY
SOPH – SAWYER DODD – GREENFIELD

CATCHERS – FIRST TEAM
JR – BOBBY WRIGHT – BELL CITY
JR – JOE MARTIN – SILEX
SR – BEN HINZ – SANTA FE

CATCHERS –SECOND TEAM
JR – CAMERON CHARLTON – MACKS CREEK
JR – ISAAC CARLSON – HURLEY
JR – CJ FERNELIUS – NEW COVENANT

CATCHERS – HONORABLE MENTION
SR – STONE ALLEN – HERMITAGE
SR – BRYCE DEEN – SOUTH NODAWAY
SOPH – AUSTIN FLIPPIN – JAMESTOWN

INFIELDERS – FIRST TEAM
SR – BLAKE CARLETON – NEW FRANKLIN
SOPH – LOGAN THOMAZIN – WALNUT GROVE
SR – TRISTAN LONG – GREENFIELD
SR – JOSH ISBELL – NEW COVENANT
SR – NATE FINNEY – BELL CITY

INFIELDERS –SECOND TEAM
SR – MATT HICKS – MACKS CREEK
SR – MATT SEARSON – NEW COVENANT
SR – RYAN COX – SANTA FE
SOPH – AUSTIN JARVIS – BISMARCK
SOPH – DREW REISCHMAN – ORAN

INFIELDERS – HONORABLE MENTION
SOPH – WILLIAM POPE – HURLEY
JR – JACOB RICH – NAYLOR
SOPH – RYAN PEAVLER – GREEN CITY
SR – KOLTEN BUCKNER – WALNUT GROVE
SR – PAYTON WRIGHT – SANTA FE

OUTFIELDERS – FIRST TEAM
JR – JACOB STOLLE – SILEX
SR – GARRETT WEST – ATLANTA C-3
SR – JUSTICE JONES – HURLEY
JR – COLTON GROSHONG – SILEX

OUTFIELDERS – SECOND TEAM
SR – ROBERT IDEKER – HERMITAGE
SR – AUSTIN KENNEDY – WHEATLAND
JR – SILAS SIEBERT – NEW COVENANT
JR – HOLDEN BARGFREDE – SANTA FE

OUTFIELDERS – HONORABLE MENTION    
SR – DILLON CATON – SANTA FE
JR – CHANDLER CROSSWHITE – NORTHWEST HUGHESVILLE
SR – KALEB ANDERTON – NEW FRANKLIN
JR – GARREN POWELL – NORTHWEST HUGHESVILLE

DH/UTILITY – FIRST TEAM
JR – COLE NICHOLS – BELL CITY
SR – TRAE BROWNELL – NOVINGER
SR – JERROD RILEY – NEW FRANKLIN

DH/UTILITY – SECOND TEAM
JR – JALEN ROBY – GREENFIELD
SOPH – GARRETT WOLFE – JAMESTOWN
SR – PEYTON MADDOX – BELL CITY

DH/UTILITY – HONORABLE MENTION
SR – BRADY MUNSTERMAN – LAKELAND
FR –  RYLAN CHAMBERLAIN – NORTHWEST HUGHESVILLE
FR – GAGE BURNS – GREENFIELD